Někdo by ovšem použil výraz hereze. Jde o to, jestli případný vznik nové strany ze svého středu vnímají současní lidovci jako rozkol (schizma) nebo odpadlictví (hereze). V každém případě rozhodující slovo bude mít sjezd, který se koná za dva týdny.

Podstatou sporu je podle bývalého jihočeského krajského šéfa lidovců Vladimíra Pavelky politické směřování strany. „V poslední době dochází k odklonu KDU – ČSL od pravostředové politiky,“ zní Pavelkův názor a mezi lidovci není ojedinělý.

Kritika vedení

Konzervativnímu křídlu lidovců, jehož reprezentantem je Miroslav Kalousek, ministr financí v Topolánkově vládě, se nelíbí například některá poslední vyjádření vedení strany. „Jsou to populistické kroky, slibovat zlevnění elektřiny o třicet procent,“ poukázal Pavelka na jedno z prohlášení předsedy lidovců Jiřího Čunka.

„Hlavní problém je v tom, že se strana posouvá příliš doleva. Nejde tolik o to, jestli to personifikuje současný předseda Čunek nebo jiný budoucí předseda KDU – ČSL,“ konstatoval v pátek pro Deník Pavelka. „Jde o to, jestli zvítězí levicově populistický směr nebo program realistické politiky,“ doplnil svůj pohled na věc bývalý krajský šéf lidovců.

Známé jméno

Kalouskovi sympatizanti ale nekončí u pouhého kritizování poměrů. I v jižních Čechách už se rozběhla akce, při níž se sbírají podpisy, které by šlo použít při založení nové strany. Média dokonce přinesla informaci, že byl kvůli možné spolupráci s novým subjektem osloven bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Žádná zakládací listina nové strany však podle Pavelky neexistuje.

Pavelka zároveň odmítá, že by s debatou uvnitř lidovců souvisela jeho výměna s Jaromírem Talířem na postu jihočeského předsedy strany.

„Bezprostředně po krajských volbách jsem prohlásil, že předseda, který prohrál volby už nemá kandidovat,“ vysvětluje Pavelka změnu na místě krajského šéfa strany.

Parlamentní volby

O podpisové akci „rebelů“ zatím nic neví předseda českobudějovických lidovců Rudolf Vodička, který na radnici zastává post náměstka primátora. „Zatím ani stanovisko pana Kalouska nebylo jasné,“ uvedl Vodička ke spekulacím o založení nové strany. Záležitost je podle předsedy lidovců v krajském městě nyní předčasné řešit a nemá ani signály, že by se „Kalouskovci“ chystali k hromadnému odchodu ze strany.

„Co se týče KDU – ČSL v Českých Budějovicích, zvolili jsme počátkem roku nový městský výbor. Těší se na práci a začal připravovat kandidátku do voleb do poslanecké sněmovny,“ řekl Vodička. Jihočeši by chtěli, aby lídrem kandidátky v regionu byl Jaromír Talíř.
„Pracujeme už i na kandidátce a programu pro komunální volby,“ doplnil Vodička.

K poměrně velké oblibě, které se Miroslav Kalousek vždy v lidové straně v jižních Čechách těšil, Vodička zmínil, že to plynulo už z toho, že Kalousek kandidoval jako poslanec za jižní Čechy. „Pro region hodně udělal, jako poslanec i ministr financí,“ zdůraznil Vodička k osobě známého lidoveckého politika.

„Rozhodující bude, jak dopadne sjezd. Řekl to i Miroslav Kalousek. Podpisová kampaň je vedlejší,“ zdůraznil Pavelka a dodal, že důležitější je, že jsou lidé připraveni učinit zásadní rozhodnutí.

Celostátní sjezd KDU – ČSL se koná 30 – 31. května 2009 ve Vsetíně. Jihočeši vyšlou 18 delegátů z celkem více než tří set účastníků.