Šlo o asi 120 Romů ve třiceti obytných vozech. „Jsou na privátním pozemku a platí za nájem,“ řekl starosta města Karl Staudinger. Rodiny zaplatily i za odvoz plastikových pytlů s odpadem. „Shromáždili jej sami, naše technické služby pytle jen odvezly,“ říká starosta.

Deník OÖN poznamenal, že spolupráce s projíždějícími hosty je ve Schwanenstadtu už rutinou. Romské přívěsy tu táboří téměř každé jaro a podzim.
„Přesto pobyt rodin vyvolal v minulých dnech opět protesty občanů,“ pokračuje deník. „Důvodem bylo, že při nedostatku sanitárních zařízení vykonávali hosté svou potřebu na louce.“ Ředitel městského úřadu Albert Berger v listě říká, že lidi chápe. „Park je oblíbeným místem odpočinku. Už obtěžující zápach tam není akceptovatelný,“ uvedl. Podle radního za Zelené Karla Veselého by obec měla zajistit k táboření Romů kabinky WC. „Tak jednoduché to ale není,“ říká starosta. „Nevíme nikdy dopředu, kdy přijedou. Kromě toho by se muselo vyjasnit, komu připadne hrazení nákladů.“

Nejlepší by podle něho bylo, kdyby existovalo v okrese oficiální tábořiště pro Romy. „V Braunau je už několik let a osvědčilo se,“ dodává Staudinger. „Bylo by ale těžké najít obec, která by dobrovolně dala k dispozici svůj pozemek…“

Češi, nekraďte!

Dvakrát během dvou hodin byl v lineckém centru přistižen při krádežích v obchodech 44letý Čech. Napsal do středeční linecký deník OÖN.
„Policie ho dopadla při činu. Odvezla ho, vyslechla a pustila ho. Necelé dvě hodiny nato ho zahlédla civilní hlídka, když nakládal do auta další lup. Byl proto obviněn z profesionální krádeže,“ píše list.

Pivo zdražuje

Se začátkem sezony mnichovští hospodští opět zvýšili cenu piva, zaznamenal pasovský deník PNP. Tuplák neboli „mass“ stojí mezi 6,90 a 7,50 eura, tedy o 10 až 20 centů víc. List srovnává ceny na bavorském „venkově“: v Pasově stojí tuplák kolem 5,20, v Řeznu 5,80. „Starší ročníky si stýskají po starých časech,“ dodává PNP. „Na začátku padesátých let stál v Hofbräuhausu litr světlého 91 feniků, dnes 6,90 eura. To je zdražení o zhruba 1500 procent.“

Smrt ve sněhu

Laviny v Alpách si v této zimě vyžádaly rekordních 147 obětí. Počet smrtelných nehod stoupl proti průměru ve všech zemích regionu. V Bavorsku zahynuli v lavinách jen tři lidé. „Kvůli špatným sněhovým podmínkám v Německu turisté uhnuli do vyšších poloh sousedních zemí,“ vysvětluje Německý alpský klub.

Zavřou bordel?

Město Pasov už patnáct let „bojuje“ s hrozbou poklesu počtu obyvatel pod hranici 50 000. Naposledy od roku 2007 do třetího čtvrtletí 2009 jich z 50 700 ubylo na 50 400. „Podobné kolísání bylo zaznamenáváno i v minulých letech,“ píše deník PNP. „V zásadě je ale počet obyvatel dvě desetiletí stabilní. Méně než 50 000 lidí měl Pasov naposledy koncem osmdesátých let.“ „Kdyby se vyplnily prognózy demografů, musel by dnes mít Pasov daleko méně obyvatel,“ uvádí deník. „Důvodem, proč tomu tak není, je rostoucí počet studentů na zdejší univerzitě – už na 9000. Městu se ale také vyplácí rodinám přívětivá politika od zajišťování dostatku míst v jeslích po koncept údržby škol.“ Pasov je také atraktivní pro přistěhovalce, upozorňuje PNP. Od roku 1998 je jejich počet vždy vyšší než těch, kteří se odstěhovali. Ve městě je aktuálně 26 000 bytů v 9500 domech.

PNP vysvětluje, že hranice 50 000 obyvatel je sice „opticky“ důležitá, ale konkrétní význam nemá příliš velký. „Trvalý pokles počtu obyvatel by měl jen dva přímé dopady. Počet zastupitelů by poklesl ze 44 na 40, ovšem až od přespříštího volebního období, tedy od roku 2020. A ve městě s méně než 50 000 obyvateli by mohly být zakázány bordely, zatím co v obci nad touto hranicí je město musí v určité oblasti povolit…“ Pro důležité přidělování dotací hranice význam nemá. Ty se přidělují za každého občana jednotlivě.

„Statistikové nadále předvídají, že Pasov spadne pod padesát tisíc,“ uzavírá list. „Podle nich by město mělo mít v roce 2028 o čtyři procenta méně lidí, tedy 48 700. Ale už jednou se zmýlili…“