HISTORICKÁ SLAVNOST se v sobotu uskuteční v Hojné Vodě. Vesnice na Novohradsku se vrátí do doby před 420 lety. Zavítá sem Petr Vok z Rožmberka, který (oproti zápisům v kronikách) za účelem návštěvy obce přeruší své tažení proti Turkům. Účastníci slavnosti vzácnou návštěvu pohostí husí pečínkou, v jejíž přípravě budou soutěžit. Na všechny, kdo se slavnosti pořádané obcí Horní Stropnice 
a Okrašlovacím spolkem Zvon Hojná Voda zúčastní, čeká 
i historický průvod, představení sklářských mistrů nebo soutěžní rožmberské pětiklání. Akce začne v 10.30 a skončí v 16 h, vstupné je dobrovolné.

VÝSTAVA EXOTICKÝCH ROSTLIN se už po sedmnácté uskuteční od pátku do neděle 
v sále hasičské zbrojnice na návsi v Homolích. Orchideje, pokojové bonsaje, sukulenty či rostliny pro zimní zahrady tady budete moci nejen obdivovat, ale také si je koupit. V pátek je otevřeno od 12 do 17 h, o víkendu od 9 do 17 h. Za vstup zaplatí dospělí 20 korun, děti polovinu. Součástí akce je výstavka živého hmyzu a terarijních zvířat.

VÝJIMEČNÉ DIVADLO. 
V sobotu se ve Starověké chýši uskuteční od 20 hodin výjimečné divadelní představení. Do Úsilného zavítá Bílé divadlo z Ostravy, které tu předvede u příležitosti 100. výročí narození Bohumila Hrabala hru na motivy spisovatelových textů.

OBLÍBENOU DRAKIÁDU chystají na sobotu Srubečtí pro místní děti i jejich rodiče. Akce se koná od 15 hodin na louce u vysílače na začátku ulice Za Škardou. Každý z účastníků obdrží sladkou odměnu.

HURÁ NA KOLA. Odbor Klubu českých turistů, TJ Turista České Budějovice pořádá v neděli již 39. ročník akce Podzimní krajinou v Římově a okolí. Zájemci mají možnost poznat krásy podzimní přírody pěšky i na kole. Startuje se ze dvou míst. „Akce se řídí zvyklostmi i propozicemi KČT a mezinárodního všesportovního svazu," uvedl za pořadatele Jiří Peltan. Start 1: průběžný 7.30 – 11 hodin v infocentru obce Římov (radnice) pro veškeré cyklotrasy a pěší trasy 6; 14; 19 i 25 km. Start 2: na zastávce ČD Chlumec u Českých Budějovic při příjezdu osobního vlaku Os 3883 Donau Moldau v 10.33 hodin pěší trasy 7, 15 a 22,5 km. Cíl: průběžný 12 – 16.30 hodin v infocentru obce Římov (radnice).

ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE 
v lanovém parku na českobudějovickém Máji se uskuteční v pátek a sobotu od 14 do 19 hodin.