Všichni tři byli kvůli svému židovskému původu v roce 1942 deportováni do Terezína, odkud je odvezli do Raasiku v Estonsku, kde byli hned zavražděni. „Nepopravili je tam přitom němečtí nacisté, ale Estonci,“ připomněl ve středu dopoledne Tomáš Trantina, ředitel jihočeské pobočky společnosti Paměť národa a společnosti Post Bellum při pokládání dalších kamenů zmizelých v krajském městě.

Ve středu přibylo v krajském městě 14 kamenů, připomínajících, že v těchto domech žili židovští spoluobčané, odvlečení za druhé světové války do koncentračních táborů. Tomáš Trantina s badatelem Janem Ciglbauerem začali dopoledne pokládat kameny na adrese Dvořákova 2 před vchodem Policie ČR, další zastávky byly v ulici Jeremiášova 1928/12 a Jírovcova 1633/14.

Oprava sochy Panny Marie, která připomíná u Hluboké nad Vltavou dávnou nehodu. Na snímku sochař Richard Rudovský (vpravo) a iniciátor akce Jan Chval při instalaci renovované sochy.
Opravená socha v Zámostí už je na svém místě. Přispěl na ni Karel Schwarzenberg

„Posledních pět kamenů jsme večer pokládali před Kendeho vilou v Otakarově ulici, kde se pak konal také večerní program. Kromě přednášky publicisty Adama Drdy Nový domov v Izraeli tu zazněla skladba pro klavír a housle Píseň beze slov skladatele Rudolfa Kendeho v podání Doroty a Violy Lukášových,“ dodal Tomáš Trantina.

Celkem 53 kamenů

Příběhy našich zmizelých židovských sousedů mapuje dlouhodobě badatel a znalec historie Jan Ciglbauer. „Celkem už jsme položili třiapadesát kamenů. První byl v roce 2014 před Gymnáziem v České a po několika letech jsme v tradici pokračovali pravidelně,“ dodal s tím, že letos se koná pátý ročník. Přímí židovští pamětníci holocaustu v Budějovicích už nežijí. Zástupci vedení města a různých organizací si ale každoročně připomínají oběti v dubnu při výročí jejich transportu do Terezína a díky aktivitě Paměti národa a Post Bellum i nyní v listopadu při pokládání kamenů zmizelých se jmény židovských spoluobčanů, zavražděných za II. světové války.