Skoro šedesátikilový mřížovaný poklop od kanálu. To byl hlavní hrdina testu Českobudějovického deníku. Dva redaktoři obcházeli s břemenem sběrné suroviny a chtěli ho za nějakou tu korunu zpeněžit.

Ve sběrných surovinách, které sídlí na Rudolfovské třídě, test skončil dřív, než stačil začít. „Kluci, tak s tímhle mi sem vůbec nechoďte,“ kroutil hlavou pracovník sběrny, když se redaktoři objevili s poklopem u vrat. „Nechci se kvůli vám dostat do vězení, už tady byla kriminálka a televize. Tohle vám tady nevezmu, jděte prosím pryč“ zakončil pán v pracovním oděvu nekopromisně náš pokus.

Další zastávka byla v Dolní ulici ve sběrném dvoře firmy .A.S.A. Ani tam redakce v roli fiktivních zlodějů nepochodila. „Á, tak to bude určitě někde chybět, co?“ usmíval zaměstnanec v modrých montérkách s nápisem .A.S.A. „Hoďte si to chlapci na váhu. No vidíte, padesát pět kilo. Tak to tady nechte ležet a běžte,“ dodal.

Na dotaz, jestli za kanál dostaneme pár korun, nám pracovník sběrného dvora sdělil, že oni nevykupují a že odpad od lidí vybírají jen proti číslu občanského průkazu.

Navzdory naší zkušenosti ale zloději sem tam uspějí. Právě kanálů v krajském městě ročně zmizí kolem stovky.Více si můžete přečíst v ČbD 10.5. na straně 3.