Termín pro odevzdání kandidátek do podzimních komunálních voleb vypršel. S úderem 16. hodiny mohou být změny na kandidátkách pouze dílčí. Začíná desetidenní moratorium, v jehož rámci mohou strany udělat poslední škrty, nebo naopak jméno připsat.

Pro správní odbor magistrátu začíná kontrolování jmen, věku nebo bydliště. Právě v těchto údajích zájemci o zastupitelská křesla nejvíce chybují. Václav Suchopár, tajemník magistrátu, přiznává: „Lehčí skončilo, težší začíná. 5 lidí má všechno uvést do pořádku, aby první obtahy volebních lístků byly hotovy do 2. září.“

Klidný průběh předávání listin v krajském městě neodpovídal obrázku, jenž se naskytl tajemníkovi města Týn nad Vltavou. Luděk Chlada se podivoval nad špatnou připraveností listin nebo chybějícím údaji, jež zmocněnci stran přišli opravovat až na poslední chvíli. „Dveře se nám tu netrhly, zástupci stran přicházeli hlavně odpoledne,“ sděluje své pocity vltavotýnský tajemník.

V Českých Budějovicích se do předepsané lhůty přihlásilo 16 stran a hnutí. Nejsvědomitější byli sociální demokraté, odevzdali kandidátku jako první. Naopak opozdilci byli členové Českého politického středu. Oproti minulým volbám přibylo osm kandidujících subjektů. Na celém Českobudějovicku bylo podáno 293 listin, jež obsahovaly 1782 jmen, na Budějovice připadá 634 kandidátů.

Napínavé volby

Vývoj předchozích měsíců dává znát, že jsou před námi nejdramatičtější volby zastupitelstev v krátké historii České republiky. Budeme svědky nástupu politických nováčků? Potvrdí se některé trendy z květnových parlamentních voleb? Odejdou některé strany i z komunální politiky? Rozhodnutí je na voličích 15. a 16. října, vyjednávání na politicích v dalších dnech.