Podporu města v ambici o zisk tohoto titulu vyjadřují i zástupci kulturní obce a podnikatelů v cestovním ruchu. „Takto velká podpora zastupitelů jasně ukazuje, že kandidatura má velký potenciál. Při diskuzi mne potěšila chuť zastupitelů po vítězství. Jsme patrioti a takový titul by našemu městu rozhodně slušel,“ řekl po hlasování primátor Jiří Svoboda.

„Město České Budějovice má připravenou řadu kulturních projektů, které můžeme takto propojit. Máme hardware, k němuž softwarem může být právě naše kandidatura na EHMK,“ uvedl náměstek primátora Juraj Thoma.

Vznikne kulturní strategie

Podklady pro podání přihlášky začal zpracovávat spolek Budějovice 2028. Koordinační a současně zakládající tým na přípravách intenzivně spolupracuje s magistrátem města a dalšími subjekty. Vizí koordinátorů je co nejširší participace na přípravách přihlášky. Zapojit se mají veřejné instituce, podnikatelé v kultuře a cestovním ruchu, ale i široká veřejnost. Výsledkem příprav bude kromě přihlášky i vznik dlouhodobé kulturní strategie pro město. Radnice si od kandidatury slibuje také restart kultury a cestovního ruchu zasažených pandemií.

Do projektu je připraven se zapojit i Jihočeský kraj. Hejtman Martin Kuba k tomu dodal: ”Já jsem rád za každou akci, která je smysluplná a má ambice České Budějovice a potažmo celý Jihočeský kraj posunout nahoru. Za kraj jsme připraveni jít spolu s městem společně do vítězné soutěže o zisk titulu Evropské hlavní město kultury 2028.“

„Máme radost z velké podpory napříč politickým spektrem. Je dobře, že panuje shoda. Nám to dodává další energii k aktivním přípravám a k práci s českobudějovickou kulturní scénou,“ konstatoval za spolek Budějovice 2028 manažer kandidatury Lukáš Černý.

Pozitivní reakce na záměr

V současné době se konají první schůzky se všemi subjekty i jednotlivci, kteří se v krajském městě kultuře a cestovnímu ruchu aktivně věnují. U většiny se organizátoři setkali s pozitivními reakcemi a velkou chutí se do příprav zapojit.

„Schválení kandidatury Českých Budějovic na Evropské město kultury 2028 je skvělá zpráva a obrovská vzpruha pro všechny, kteří se v našem městě věnují kultuře a přidruženým odvětvím. Budějovice by si zasloužily dostat se na piedestal evropské kultury, a s nimi i místní organizátoři, tvůrci, umělci. Já osobně se budu se svým projektem, který stojí na pomezí kultury, sociální oblasti a ekologie, maximálně snažit podpořit nejen skvělý tým, který se kolem kandidatury vytvořil, ale být i důstojnou a reprezentativní součástí kandidatury. Evropo, těš se," prohlásila Dana Kalistová, zakladatelka re-use centra Kabinet CB.

Evropské hlavní město kultury
Titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií dvěma či více městům z různých evropských států. Ta mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Titulem se mohlo od roku 1985 pyšnit už přes šedesát měst, od metropolí po desetitisícová městečka (např. pro rok 2024 titul získal rakouský Bad Ischl se svými 14 tisíci obyvateli). V České republice získala tento titul v roce 2000 Praha a o patnáct let později Plzeň, která v soutěži porazila Hradec Králové a Ostravu. Záměr podat v příštím roce kandidaturu pro rok 2028 už před Budějovicemi ohlásili dříve v Brně, Liberci a v Broumově. Právě s těmito městy se Budějovice o titul utkají. O vítězi rozhodne mezinárodní porota ve dvoukolovém hodnocení v průběhu roku 2022. Města, která v minulosti obdržela titul, zaznamenala nejen vysoký počet návštěvníků v samotném roce oslav, ale také stabilní nárůst počtu turistů. Titul má dopad jak na růst tržeb v místních podnicích, tak na celkový počet pracovních míst v regionu. Pro lepší představu, v Plzni přinesl titul v roce 2015 celkem 580 uspořádaných akcí, kolem 1,2 milionu návštěvníků, kteří zde utratili přes 560 milionů korun, hoteliérům pak 255 tisíc přenocování a celému regionu 388 nových pracovních míst.