Podle Martina Kuby (ODS), krajského zastupitele, který by se měl stát podle koaliční smlouvy mezi ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočechy 2012 příštím hejtmanem se nyní kraj usilovně připravuje na možný nárůst počtu hospitalizovaných pacientů. „O exponenciálním růstu nákazy COVIDEM–19 svědčí pohled na graf, ze kterého vyplývá, že trvalo čtyři týdny, aby se z 45 nakažených stalo 443. Při obdobném nárůstu může trvat už jen pouhé dva týdny, než se dostaneme za hranici kapacit našich nemocnic,“ zdůraznil počátkem týdne Martin Kuba.

V současné době se proto usilovně pracuje na tom, aby byla na příliv pacientů připravena všechna k tomu vyhrazená nemocniční oddělení. A zároveň se hledají i alternativní řešení k ulehčení situace v jihočeském zdravotnictví. „Zároveň si je třeba uvědomit, že se nejedná pouze o počty lůžek, ale i dostatek zdravotnického personálu, který se o nemocné musí starat. A jeho zásoba opravdu není nafukovací. Ani nekonečná. Proto se například připravujeme na to, kam pacienty s lehčím průběhem nákazy koronavirem přesunout. Nabízejí se třeba internáty či tělocvičny,“ naznačil Martin Kuba.

Nevyužité objekty v areálech nemocnic

„Kraj má k dispozici nevyužívané objekty v nemocničních areálech v Písku, Jindřichově Hradci či Táboře. Využít lze i nově postavený objekt v Českém Krumlově. Připravujeme také zařízení pro lidi, kteří se nemohou z nemocnice vrátit domů, nebo do sociálního zařízení. Pro tento případ bude sloužit objekt kraje u rybníka Mrhal v Hlincové Hoře na Českobudějovicku,“ doplnila informaci o rozšiřování náhradních kapacit hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a upozornila, že veškeré objekty musí být připravené dopředu, aby kraj a jeho nemocnice zhoršená situace nezaskočila. „Výhodou jihočeských nemocnic je, že mají jednoho vlastníka a naučily se spolupracovat. Dokáží si tudíž vzájemně vypomoci jak v oblasti personálu, tak kapacitně,“ doplnila hejtmanka, která je přesvědčena, že se nadcházející kritické týdny podaří ustát i díky rychlému zapojení koaličního kandidáta na hejtmana Martina Kuby do práce krizového štábu.

Výcvik speciálních činností Letecké záchranné služby.
Heliport Letecké záchranné služby na Plané ožívá, vrtulníky zde budou startovat

Generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek uvedl, že v českobudějovické nemocnici je nyní je volných 350 lůžek s přísunem kyslíku. „Situaci zvládáme personálně, protože absence se nám daří kompenzovat tím, že je částečně omezen provoz a pracovníci jsou přesunuti na kovidové jednotky,“ řekl.

Podle Michala Šnorka se navyšuje i kapacita odběrových míst. „Denní přírůstky v kraji jsou 800 až tisíc případů, to znamená, že se nám během těchto 24 hodin generuje zhruba čtyři tisíce lidí, kteří potřebují stěr. Nasazujeme proto extra směny z řad našeho personálu na víkendy i svátky. Pomáhá nám rovněž 30 až 40 studentů z Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích či 21 studentů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity,“ doplnil generální ředitel českobudějovické nemocnice.

Do jihočeských nemocnic nastupuje od pondělí stovka studentů zdravotně sociální fakulty. Ilustrační foto.
V nemocnicích na jihu Čech nasazují mediky a sledují grafy s počty nemocných

Michal Šnorek pak pro srovnání připomněl, že za celou jarní vlnu koronavirové pandemie nepřesáhl počet hospitalizovaných na jihu Čech 10 lidí. A to v českobudějovické nemocnici leželi všichni nemocní s COVIDEM – 19 z celého kraje. „Rovněž jsme neměli na koronavirus žádného pozitivního zaměstnance. Ted máme 150 hospitalizovaných pacientů, což je jen třetina všech, kteří se na jihu Čech v nemocnicích léčí. A z našeho personálu je nakaženo 150 lidí,“ uzavřel generální ředitel.