O tomto víkendu se na mnoha místech Českobudějovicka uskuteční různé plesy a bály.

Pátek 23. ledna:
Borovany – Hasičský ples od 20 hodin
Ledenice – Hasičský ples od 20 hodin

Sobota 24. ledna:
Dolní Bukovsko – Myslivecký ples od 20 hodin
Horní Bukovsko – Hasičský ples od 20 hodin
Šalmanovice – Myslivecký ples od 19 hodin
Ševětín – Blaťáckej bál od 20 hodin

K základním kamenům bálu či plesu patří kapela. „Většinou se domlouvá rok dopředu, když je spokojenost se stávající kapelou, hned se domluví na příští rok," říká Jaroslav Pardamec za nesměňské hasiče. Naznačuje tak, že dobré muzikanty je nutné zamluvit včas. „Když to začnete honit koncem roku, dobré kapely už jsou zadané," upozorňuje Jaroslav Pardamec. Nesměňští hasiči měli bál o uplynulém víkendu a už 
31. ledna je čeká masopustní obchůzka a věneček.

Jak obtížné je shánění muziky na poslední chvíli si letos vyzkoušeli v Ledenicích. „Letos jsme měli největší starosti s kapelou. Bohužel ta, která nám hraje každoročně, v letošním roce kvůli nemoci nevystupuje, takže jsme kapelu sháněli skoro na poslední chvíli. Naštěstí se nám to ale podařilo, tak jsme zvědaví, jak nám zahrají," říká Ludmila Pecková, která páteční Hasičský ples v ledenické sokolovně pomáhá organizovat a dodává, že na akci vystoupí skupina Krystal.

Dlouholetou tradici vystoupení v Hosíně naopak mají Babouci, pozvaní na 
31. ledna. „Napočítal jsem necelých 70 vystoupení kapely na akcích, které v Hosíně pořádali hasiči," říká Jan Urban, velitel SDH Hosín.

O tom, jak dopadne bál 
z hlediska financí, rozhoduje podle Jaroslava Pardamce 
například u nesměňských hasičů tombola. „Tombola nás drží," zdůrazňuje Jaroslav Pardamec a dodává, že prodej lístků v tombole přímo závisí na počtu návštěvníků, kterých se do sálu vejde až 150.

Vloni bylo lidí hodně 
a mohlo se díky tomu na lístcích do tomboly vydělat tolik, že byla celá akce zisková. „Vydělali jsme asi 5000 korun," říká Jaroslav Pardamec s tím, že letos byli pořadatelé přibližně na nule, Mají jen mírný zisk v řádu stovek korun, když odečtou všechny náklady. Letos se totiž prodalo jen osmdesát vstupenek, protože byly i tři bály v blízkém okolí, což návštěvnost nepříznivě ovlivnilo.

Do tomboly přispívají v Nesměni hlavně samotní hasiči a sbor dal 1000 korun na hlavní cenu – poukázku do prodejny zahradní techniky. Například myslivci v Dolním Bukovsku zase na tuto sobotu lákají na tombolu zásobenou zvěřinou.

Vedle finančního úspěchu je ale důležitá i společenská stránka akcí. A z tohoto pohledu rozhoduje kromě výkonu kapely i doprovodný program. Například v Horním Bukovsku chystají na hasičském plese vystoupení nazvané Cvičí celá Kuberna. „Kuberna, to je lidový název naší vesnice," říká jednatel hasičů Jaromír Klika a k vystoupení dodává, že je pojaté ve stylu spartakiády.

„Cvičí zhruba dvacet, pětadvacet lidí. Máme i úbory a připravili jsme cvičení matek a dětí, mužů, žen 
a nakonec číslo tatínek a batole," vyjmenovává Jaromír Klika a jako jednu ze zajímavostí, že místo dětí ale budou vystupovat dospělí.

Ples v Horním Bukovsku obnovili po delší přestávce 
a letos se koná třetí ročník. Dvakrát pozvali někoho 
v rámci předtančení nebo jiného zpestření, letos si řekli, že doprovodný program zvládnou sami. „Jsme vesnička o padesáti chalupách. Žije tu zhruba sto lidí a na plese máme účast osmdesát až sto lidí," dodává Jaromír Klika 
a zve na sobotu.