Pozemky za dvanáct milionů korun se podaří získat městu výměnou za budovu kapitanátu, který patří k přístavišti v Českém Vrbném.

Obchod se uskuteční mezi magistrátem a Povodím Vltavy. Pro Budějovické a lidi z okolí to znamená do budoucna jedno pozitivum, město získá pozemky, na kterých mají vyrůst cyklostezky.

„Je to například plánovaná stezka přes ostrov v Českém Vrbném, stezka po kanalizačním sběrači až k areálu společnosti Bosch. Další pozemek poslouží k majetkovému vypořádání se stejnou firmou. Ta na něm následně vybuduje parkoviště,“ vyjmenovala náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Podle jejího kolegy náměstka primátora Miroslava Jocha už je s Povodím Vltavy v podstatě vše dohodnuté, ale záměr musí ještě posvětit zastupitelé.
Někteří by mohli mít výhrady. Na celé věci je totiž do určité míry zarážející, že město nechalo tento objekt před časem postavit, ale ani v tuto chvíli neví, k čemu ho využívat. „Nemáme s ním žádný záměr, i proto jsme se rozhodli ke směně,“ pokračoval Miroslav Joch.

Odhadce určil cenu kapitanátu na dvanáct milionů korun. Nemalé peníze do jeho stavby investovalo i samo město, přičemž se navíc podle náměstka primátora nakonec nepodařilo získat na stavbu dotaci. „Mají štěstí, že to Povodí převezme. Takhle se mrhá veřejnými penězi,“ zlobil se jeden z obyvatel města Jan Sýkora.

Náměstek Joch k tomu dodal, že o stavbě rozhodovalo minulé vedení města, a podle jeho názoru tehdy v místě stačilo zřídit nějakou mobilní buňku, která by byla mnohem levnější. V minulé radě seděla právě i Ivana Popelová, která měla projekt na starosti. Ta včera Deníku tvrdila, že stavbu kapitanátu odmítala. „Mimochodem to byl také jeden 
z důvodů, proč rada tenkrát rozhodla, že projekt nezvládám a že ho bude řídit tehdejší náměstek František Jelen,“ řekla mimo jiné.

Jisté je, že celý projekt způsobil uvnitř tehdejší ODS, která byla ve vedení, značné rozpory a hádky. František Jelen, který je dnes zastupitelem, ale kategoricky odmítl, že by právě on podporoval zmíněné stavby na Vltavě. „Obecně jsem byl proti nim,“ potvrdil.
Zdůraznil ještě, že s projektem přišla a podporovala ho náměstkyně Ivana Popelová.