Tradiční akci uspořádali v Úsilném nedaleko Českých Budějovic. Svatováclavskou pouť u místní kapličky zahájili uvítáním hostů a rodáků i v dešti. „Loni bylo krásné počasí, ale déšť si nedá poručit,“ komentovala kapky padající shůry místní rodačka Anna Lencová.
„S tím se musí počítat,“ konstatoval starosta Pavel Kašpárek na adresu počasí. „Letos jsme pojali pouť v komornějším měřítku. Je to finančně nákladné,“ řekl Kašpárek a doplnil, že vloni byla akce spojena s jubileem místních hasičů. I letos ale čekalo na děti divadlo a na všechny kapely.
Vysvěcení kostela svatého Václava si připomněli také ve Vrábči. Zároveň přichystali svěcení praporu a znaku obce Vrábče.
„Akci jsme záměrně naplánovali na svátek patrona našeho kostela,“ uvedl starosta obce František Ohrazda. Právě na 28. září před sedmdesáti lety byl zdejší kostel vysvěcen.
Oslavu jubilea vysvěcení kostela navíc spojili ve Vrábči se svěcením nových obecních symbolů – praporu a znaku. „Je to ojedinělá historická událost,“ řekl Ohrazda.
Vedle hudby se stylovým jménem Václavanka se o dobrou náladu měl postarat i místní ochotnický soubor Vrabčáci.
Novou zvoničku sv. Václava požehnali v pátek například také v Černém Dubu.
Svatý Václav, který spolu se svatým Vojtěchem patří asi k nejoblíbenějším patronům českých zemí, bývá zpravidla vyobrazen s knížecí čapkou a štítem s orlicí, které často šlehají z křídel ohnivé jazyky. Nezbytným atributem tohoto svatého je také korouhev. Kníže Václav byl svým bratrem zabit v Boleslavi v roce 935.
Jméno Václav je spolu se jmény Josef a Jan dodnes nejrozšířenějším českým mužským jménem a hymnus Svatý Václave je považován za jednu z nejvýznamnějších českých středověkých literárních i hudebních památek.