Architekt Jan Kaplický v úterý představil v Českých Budějovicích studii nové koncertní haly se dvěma sály pro tisíc a čtyři sta posluchačů. Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka by mělo vzniknout v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech.
Budova, o které architekt řekl, že má organický tvar, by měla být zvnějšku černá, interiér centra je však navržen v pestré škále barev.
„Černá barva je barva důstojnosti, zvyšuje unikátnost. Hudebníci jsou oblečeni také v černém,“ vysvětlil Kaplický, a doplnil, že se dá předpokládat, že ve tmavém společenském oblečení přijdou i posluchači. Vnitřek budovy nabídne oranžovou nebo červenou.
Studie nového centra počítá s povrchem z kruhových skleněných dlaždic, s pálenou barvou. „Sklo vydrží všechno,“ zdůraznil Kaplický a dodal že na hradech nebo jiných stavbách vytrvaly skleněné prvky beze změny třeba šest set let.
Architekta pozvala do Českých Budějovic Jihočeská společnost přátel hudby. Na záměru pracuje intenzivně tři roky. „Navazujeme tím na Hudební slavnosti Emy Destinnové, které se letos konají už po devatenácté,“ uvedl člen společnosti Vladimír Kostka a doplnil, že nové koncertní sály by umožnily předvést v Českých Budějovicích větší koncertní díla.
Návrh nezapomněl ani na „oko“, které má propojit budovu s okolím. Za jevištěm by se velkým oknem otevíral pohled mimo budovu do míst s volnými zelenými plochami. „Je to velice pozitivní. Netlačíme se někde na stísněném prostoru. Čím více stromů a výhledů, tím lépe,“ vyjádřil se Kaplický, který si myslí, že tato výhoda vyváží relativně větší vzdálenost od centra města. Navíc výjimečná budova může utvářet své okolí a ne se mu přizpůsobovat.
Odhadované náklady podle Jihočeské společnosti přátel hudby, která slavného architekta oslovila, činí přes miliardu korun. Nyní se hledá investor, nebo vhodné zdroje příspěvků z Evropské unie.
Budějovice by podle Kaplického touto stavbou potvrdily svou pozici středu Evropy, odkud je blízko do Prahy i do Vídně. Architekt zároveň ocenil podporu, kterou projektu dává město České Budějovice.
Koncertní síň nabídne pohled ke hvězdám
„Tuhle práci za tři a půl měsíce udělali mladí lidé z celé Evropy,“ uvedl včera ke studii nové koncertní haly pro České Budějovice architekt Jan Kaplický. Zdůraznil tak kolektivní práci týmu, který vedl.
„Staveniště je trojúhelníkové,“ naznačil jeden z limitů Kaplický a doplnil, že uvnitř budovy zase pro práci týmu byla určující akustika. Podle architekta to při podobné stavbě nemá být tak, že si něco nakreslí bez ohledu na specialisty – například z oboru akustiky. „Architekti hrají třetí housle, ale ne tak úplně, záleží na tom, co s tím uděláte,“ poznamenal k novému projektu Kaplický.
Připomněl také, že o projektu se debatovalo s celou řadou hudebníků, aby jim například nový objekt poskytl dostatečné zázemí. „Radil jsem se s dirigenty, to byly krásné hovory. Já o tom vůbec nic nevím, ale je krásné poslouchat lidi, jak používají koncertní síně, jak tráví čas a jak se připravují,“ řekl Kaplický.
Nové centrum se dvěma sály, kavárnou a komerčními prostory by mělo vzniknout na pozemcích bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech. Pozemky v současnosti spravuje společnost PMD. Českobudějovická radnice s ní uzavřela smlouvu na 49 let.
„Dnes je smlouva mezi námi a Jihočeskou společností přátel hudby, která je nositelem projektu koncertního a kongresového centra. Jsme v trvalém kontaktu,“ potvrdil za nájemce areálu projektový manažer Václav Meškan.
Nová čtvrť
Potřebné pozemky pro budovu chce společnost nabídnout pro koncertní halu jen za náklady, spojené s jejich získáním od města a zainvestováním, bez zisku. Místo bývalých kasáren má vzniknout celá nová čtvrť a koncertní centrum by se téměř dotýkalo plánovaného náměstí.
Veřejnosti nabídnou seznámení s projektem Hudební slavnosti Emy Destinnové. „Model Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka představíme na některých koncertech v rámci Hudebních slavností Emy Destinnové,“ zmínil Antonín Kazil, předseda Jihočeské společnosti přátel hudby (JSPH). Šanci na to, že se v roce 2010 kvůli unikátnímu projektu poprvé kopne do země, vidí Vladimír Kostka z JSPH na 90% a připomíná silnou podporu města.
Peníze
„České Budějovice se tímto projektem zapíší do dějin hudby. Finančně jsme se nikterak nepodíleli, ani jsme nebyli atakováni, aby se město podílelo,“ zmínil primátor Juraj Thoma, který dodal, že se však České Budějovice budou snažit, aby peníze přitekly ze všech možných dalších zdrojů.
Město také podporuje projekt tím, že nabídlo pozemky, které jsou v pronájmu ve Čtyřech Dvorech.
„Je to úžasný fakt, že něco takového může vzniknout místo bývalých kasáren,“ zdůraznil k projektu architekt Jan Kaplický.