Cena ryb by o letošních Velikonocích měla zhruba kopírovat vánoční úroveň. Alespoň v prodejnách všech tří velkých firem, které se na Českobudějovicku tomuto oboru věnují.

Zhruba 10 – 12 metráků ryb chystají pro zákazníky v Haškově ulici, kde sídlí obchod Lesů a rybníků města Českých Budějovic. Celkem ovšem budějovičtí rybáři na jaře vytáhnou ze sítí kolem 120 metráků šupináčů. Podle vedoucího rybničního hospodářství Pavla Oberreitera se rozdělí uvedené množství mezi řadu zákazníků. „Něco jde na export, něco po republice. Většinou jde o násadu pro sportovní rybolov, soukromníkům i Českému rybářskému svazu,“ uvedl pro Deník Pavel Oberreiter. Doplnil, že vlastní stánky firma na Velikonoce nestaví, protože by v nich byl minimální prodej. Za živého výběrového kapra (nad 2,5 kg) zaplatí v Haškově ulici zájemce 79 korun za kilogram a za I. třídu (do 2,5 kg) 69 korun za kilogram.  V Haškově ulici ale nabídnou i ryby opracované. Ve čtvrtek a v pátek například filety, půleného kapra nebo ryby opracované na objednávku.

I padesát kilo

Stánky po ulicích nestaví ani hlubočtí rybáři. Podle Josefa Chmela, hlavního zootechnika Rybářství Hluboká CZ, ale firma zásobuje řadu drobných prodejců. „Odebírají různé množství. Po dvou metrácích i po padesáti kilogramech,“ zmínil Josef Chmel a připojil, že firmě by se drobný prodej ve vlastní režii nevyplatil. Hlubočtí na jaře slovili zhruba 1200 metráků ryb, na vnitřní trh jde ale menší část, zatímco do ciziny putují šupináči po kamionech. Vlastní prodej má společnost jen na sádkách v Hluboké nad Vltavou, kde výběrový kapr nad 2,5 kila váhy vyjde zájemce na 81 korun za kilogram.

Novohradští rybáři už teď ví, že budou zavážet ryby na některá místa do Budějovic, třeba do Suchého Vrbného nebo do Mladého. „Do Budějovic půjde asi deset metráků, čtyři do Velešína, pět až šest do Krumlova,“ vypočetl za Rybářství Nové Hrady ředitel Lubomír Zvonař. Jde ale o zásobování cizích prodejců, kteří si budou sami určovat cenu.

Velikonoční výlovy jsou nyní u novohradských správců vodních ploch v plném proudu. Mají vydat kolem 500 metráků ryb. Pořád ještě se loví tržní ryba. Po Velikonocích přijdou na řadu rybníky s násadou pro přesazování v rámci novohradské firmy. Na sádkách ve Štiptoni bude výběrový kapr (nad 2,5 kg) ke koupi za 65 korun za kilogram. Velikonoční prodej je ale podle rybářů tradičně mnohem slabší než ten vánoční, který je vrcholem roku.

Za kolik budou

Prodej šupináčů o Velikonocích nabídnou i velké rybářské firmy na Českobudějovicku.

Lesy a rybníky města ČB – prodejna v Haškově ulici:
kapr výběr (nad 2,5 kg) 79 Kč/kg.

Rybářství Nové Hrady – prodejna na sádkách Štiptoň:
kapr výběr (nad 2,5 kg) 65 Kč/kg.

Rybářství Hluboká CZ – prodejna na sádkách Hluboká n. Vlt.:
kapr výběr (nad 2,5 kg) 81 Kč/kg.