„Zhruba před třemi týdny mi dva bezdomovci ukradli bundu a batoh. V batohu jsem měl peníze, občanku a řidičák,“ posteskl si devatenáctiletý Petr , který si nepřál zveřejnit své příjmení. „Mám brigádu na jedné terásce. Byla neděle, asi okolo půl sedmé. Měl jsem zrovna největší frmol, když se okolo začali motat dva bezdomovci. Jeden chtěl sirky a druhý mi věci sebral,“ dodal. „Trvalo asi půl hodiny, než jsem zjistil, co se stalo. Okamžitě jsem volal policii, která dorazila tak za pět minut. Všechno si nafotili a nakreslili, potom jsem jel na stanici a podepsal protokol,“ vysvětlil.

Jak na ně

Proti kapsářům existuje jen jediný recept. „Kapsáři rádi vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství osob - prostředky městské hromadné dopravy a především nákupní centra. Při páchání této trestné činnosti využijí nepozornosti lidí a v nestřeženém okamžiku se pak zmocní peněženek s finanční hotovostí, osobních dokladů, platebních karet či mobilních telefonů. Jejich činnost se dá eliminovat pouze zvýšenou opatrností a obezřetností.“ doporučila okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

Dva doklady stačí

Celá nepříjemnost by tím mohla být skončena. Dva doklady v peněžence však stačily, aby si pachatel pořídil úvěr. „Asi za čtrnáct dní mi přišla úvěrová karta a pin kód. Hned bylo jasné, kolik uhodilo. Zloděj si půjčil řádově desetitisíce korun a také uzavřel u telefoního operátora smlouvy v podobné výši,“ podotkl Petr. „Naštěstí jsem měl potvrzení od policie, takže jsem nic platit nemusel.“

Velkou starostí je v takových případech zdlouhavé vyřizování nových dokladů. Celá procedůra trvá zhruba měsíc a nepříjemnou je především kvůli dlouhému vysedávání na úřadech.

Nutná opatrnost

Aby se člověk podobnému případu vyhnul, musí si na své věci dávat opravdu dobrý pozor. Ale ani to často nestačí. „Řekl bych, že jsem na svoje věci docela dost opatrný, ale jsou chvíle, kdy se takovému nepříjemnému incidentu nedá zabránit. Když jsou pachatelé dva a dobře se domluví, nic netušící člověk prakticky nemá šanci zasáhnout. Stačila minuta nepozornosti a bylo zle,“ uzavřel.

Tadeáš Nový