Mezi tisíci lidí, kteří se v pátek přijeli na moravský Velehrad naposledy rozloučit s kardinálem Tomášem Špidlíkem, nechyběl ani českobudějovický biskup Pavel Posád.

„Kardinál Tomáš Špidlík je největší Čech,“ říká biskup Pavel Posád. „Měl kontakty, o kterých se nám ani nezdá,“ pokračuje s tím, že kardinálovu velikost a jeho význam si ještě plně neuvědomujeme.

„Znal jsem Tomáše Špidlíka už z totality, kdy jsem poslouchal jeho páteční promluvy v Rádiu Vatikán. Ani rušičky ho tehdy nezrušily, jak připomněl olomoucký biskup Josef Hrdlička při mši. Tomáš Špidlík byl mezi lidmi velmi známý, vždyť promluvy měl snad přes padesát let. Někteří mí známí, kteří odešli za totality do exilu, se dostali do rukou Tomáše Špidlíka. Byl totiž spirituálem papežské koleje Nepomucenum v Římě a formoval je. Po roce 1989 jsem s ním byl v pravidelném kontaktu, protože i já působil jako spirituál v kněžském semináři v Olomouci. Byl to můj starší kolega, od kterého jsem stále čerpal. Na kardinálově pátečním pohřbu v bazilice byly tak tři stovky kněžích, ale mělo jich tam být daleko víc,“ myslí si Pavel Posád s tím, že velikost osobnosti Tomáše Špidlíka a jeho význam je srovnatelný snad jen s prezidentem Václavem Havlem.

Pohřbu v bazilice se zúčastnil také litoměřický biskup Jan Baxant, který byl v minulosti generálním vikářem českobudějovické diecéze.

„Přijet někomu ze známých na pohřeb je především křesťanský skutek milosrdenství,“ říká Jan Baxant.
„Modlím se za zemřelého a děkuji Pánu Bohu, že jsem se směl s dotyčným člověkem ve svém vlastním životě setkat. Kardinál Špidlík sice dlouhá léta žil v Římě, ale mohl jsem být v jeho blízkosti několikrát, když někdy pobýval v Praze. Na jeho pohřeb jsem přijel velmi rád i proto, že jsem věděl, že se na Velehradě uvidím i s mnohými mými známými a přáteli. Velehradský pohřeb byla ve skutečnosti krásná křesťanská slavnost a já opět pocítil sílu Kristovy církve. Kardinál Špidlík v celosvětovém měřítku byl osobností a svou vzdělaností a osobní skromností poukázal na hodnoty, které i česká země v sobě má a může světu nabídnout,“ dodal Jan Baxant.