"Vyrůstal jsem v Čimelicích i na Orlíku, na obou místech. Bylo to překrásné dětství, mé nejhezčí vzpomínky. Rodiče na nás měli nejvíce času vůbec za celý život: byli jsme pod určenou správou Němců, otec se nesměl zabývat podnikem, takže jsem si je užil. Strašně rád na to vzpomínám," uvedl kníže v jednom rozhovoru pro Deník v roce 2014.

Karel Schwarzenberg (10. prosince 1937 - 11. listopadu 2023) se narodil v Praze. Ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva a v Mnichově lesnictví. Dne 9. ledna 2007 byl jmenován ministrem zahraničí ČR. V červnu 2009 spolu s Miroslavem Kalouskem založil stranu TOP 09 a nyní je jejím předsedou. V květnových volbách v roce 2010 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Od 13. 7. 2010 do července 2013 byl ministrem zahraničních věcí ČR a prvním místopředsedou vlády. Kandidoval na prezidenta ČR. Byl mu propůjčený Řád bílého lva.

Třeba v rámci takzvané Štafety Deníku z roku 2011 mimo jiné na dotaz studentky třeboňského gymnázia Marie Kalátové, jaké moderní stavby by si představoval, že by mohly „vyrůst“ na jihu Čech, odpověděl: "Doufám, že si konečně uvědomíme cenu dobré architektury a doufám, že se uskuteční alespoň projekt Jana Kaplického v Českých Budějovicích. Je třeba pamatovat na to, že naši krajinu i okolí našich obcí nemůžeme v zájmu našich dětí tak zkazit, že další generace se budou se smutkem koukat na stavby postavené bez jakéhokoli vkusu."

Karel Schwarzenberg u zvonu 2005.
Jak se Karel Schwarzenberg stal čestným občanem Hluboké nad Vltavou

V roce 2016 se zúčastnil na druhém nádvoří českokrumlovského zámku slavnostního vyvěšení praporu gardy. Hejtman gardy Martin Neudörfel byl překvapen informací, kterou mu Karel Schwarzenberg v osobním rozhovoru sdělil. „Jeho jasnost se zmínila, že si z dětství pamatuje jednoho z posledních kapelníků gardy, Antonína Vrbu. Byl pro nás velkou neznámou a zatím jsme nevěděli, co se s ním od roku 1940 dělo," uvedl.

Karel Schwarzenberg na jihu Čech a ve vzpomínkách Jihočechů

Jihočeši, kteří se s Karlem Schwarzenbergem potkali, se shodují, že setkání s ním byl pro každého zážitek. Ať už to bylo při slavnostních událostech v životě obcí a měst nebo třeba při osobních setkáních.

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek.
Karel Schwarzenberg byl inspirativní člověk se smyslem pro humor

Když například v roce 2013 nechali Hosínští pro kostel sv. Petra a Pavla odlít dva nové zvony, patřil ke vzácným hostům Karel Schwarzenberg. Pavel Šmíd, jeden z organizátorů slavnosti, oslovil Karla Schwarzenberga přes fotografa, který dělal oficiální snímky například i Václava Havla. „Karel Schwarzenberg přijel, když se dozvěděl, že jde o Hosín, i když měl původně jiný program,“ poukazuje Pavel Šmíd na to, že Hosín dlouho patřil pod panství Hluboká a Schwarzenbergové dokonce podpořili i stavbu nynějšího kostela v Hosíně před více než sto lety.

Na obecním úřadu v Orlíku vyvěsili smuteční vlajku  

Na budově obecního úřadu v Orlíku nad Vltavou zavlála v souvislosti s úmrtím Karla Schwarzenberga smuteční vlajka. „Teď jsme ji vyvěšovali," uvedl pro Deník starosta Jan Mára v neděli dopoledne před desátou hodinou. „Shodli jsme se s místostarostou, že vlajku vyvěsíme. Karel Schwarzenberg sem pravidelně jezdil, je s Orlíkem spojený,“ uvedl Jan Mára a doplnil, že zesnulý bývalý ministr zahraničí si to zaslouží i jako významný český politik.

Na cestě k hlavní bráně do zámku Orlík ležela v neděli na počest Karla Schwarzenberga veliká kytice, lidé tu zapalovali svíčky.
Na obecním úřadu v Orlíku vyvěsili smuteční vlajku, u zámku lidé zapalují svíčky