Zádušní mše za bývalého ministra zahraničí, poslance, senátora a také kancléře prezidenta republiky se uskuteční v katedrále svatého Víta na Pražském hradě v sobotu 9. prosince. „Zádušní mši odslouží arcibiskup Jan Graubner. Kázání povede monsieur Tomáš Halík,“ uvedl pro Deník mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz.

Víra hrála v životě Karla Schwarzenberga velkou roli, říká historik Jaroslav Šebek:

Arcibiskupství pražské už vyjádřilo upřímnou soustrast rodině zesnulého i prostřednictvím biskupa Václava Malého. „Karel Schwarzenberg nikdy nezmiňoval ani neukazoval na sebe, co vše vykonal pro svobodu naší vlasti před rokem 1989 a pro její respekt a dobrou pověst po roce 1989. Žádný narcismus ani sebestřednost, tak častá u veřejně známých osobností. R. I. P.,“ uvedl na adresu zesnulého Malý.

Veřejnost dostane možnost poklonit se rakvi se zesnulým v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem v Praze. A to od středy 6. prosince do pátku 8. prosince. Asistent někdějšího ministra zahraničí Filip Šťastný pro ČTK sdělil, že pohřeb bude se státními poctami. „Rodina přijala nabídku ústavních činitelů. Uskuteční se v katedrále svatého Víta na Pražském hradě v sobotu 9. prosince v poledne,“ doplnil Šťastný.

Uloží ostatky na Orlík?

Pro státní pohřeb se vyjádřila řada politiků. Včetně předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Ten společně s dalšími senátory v úterý na pietním místě v Senátu uctil jeho památku a podepsal kondolenční dopis rodině.

Lidé zatím podepisují kondolenční knihy a loučí se s populárním politikem zatím alespoň touto formou. A to nejen ve sněmovně na pražském Malostranském náměstí, V Černínském paláci, Poslanecké sněmovně, Senátu či Knihovně Václava Havla a na dalších místech v Česku, ale také třeba v zahraničí. Během středy a čtvrtka například dostanou příležitost dát sbohem Schwarzenbergovi lidé v Jižní Koreji. Informovalo o tom velvyslanectví České republiky v Soulu.

Jak vzpomíná na Karla Schwarzenberga Andrej Babiš:

Andrej Babiš zavzpomínal na Karla Schwarzenberga. Podívejte se, čím šéf ANO překvapil. | Video: Deník

„Schwarzenbergův přínos pro naši zahraniční politiku a neochvějné úsilí o zlepšení společnosti během jeho působení jako dvojnásobného ministra zahraničí a kancléře Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla budou vždy připomínány a oceňovány. Jeho moudrost, vůdcovství a neúnavné úsilí ve službách České republiky zůstane navždy v našich srdcích a v historii naší země,“ uvedla ambasáda.

Spekuluje se, že ačkoli nejbližší rodina, manželka i děti Karla Schwarzenberga žijí v zahraničí, on sám bude uložen k poslednímu odpočinku v Česku. A to v rodové hrobce u zámku Orlík na Písecku. Sám politik se ještě za života opakovaně vyjádřil, že právě tady si přeje být pochován. Na Orlíku strávil Schwarzenberg své dětství.

Podívejte se na kondolenční knihu k úmrtí Karla Schwarzenberga:

Hrobka je dvoupodlažní budova vybudovaná v novogotickém slohu. Vysvěcena byla v roce 1864. Je o deset let starší než známější Schwarzenberská hrobka v Domaníně. V hrobce na Orlíku jsou pochovaní příslušníci mladší orlické rodové větve. Pro veřejnost není běžně přístupná.