Karel Schwarzenberg vyjádřil odhodlání se dál plně podílet na vrcholové politice TOP 09 a kandidovat v příštích volbách do Poslanecké sněmovny jako lídr pražské kandidátky. Cítí se být plný energie a chuti do politického zápasu za hodnoty, kterým celý život věřil. Vzhledem   k nevratné ztrátě významné části sluchu nebude však na listopadovém volebním Sněmu TOP 09 funkci předsedy obhajovat.

„Je půvabnou shodou náhod, že k tomuto vyjádření došlo právě v Českém Krumlově," podotkl jihočeský poslanec za TOP 09 Zdeněk Bezecný. „Kdyby se v Čechách používaly šlechtické tituly, měl by Karel Schwarzenberg mezi mnohými jinými i titul krumlovského vévody. Je to proto výrok učiněný dvojnásobně příslušnou autoritou na příslušném místě."

Jak naznačil Miroslav Kalousek, on sám navrhne celostátnímu sněmu TOP 09 jmenovat Karla Schwarzenberga čestným předsedou strany s výkonnými pravomocemi v oblasti formulace zahraniční politiky a politiky lidských práv. Už v pondělí požádal výkonný výbor TOP 09 o podporu tohoto návrhu.

Od Jihočechů má naprostý souhlas. „Jihočeské předsednictvo TOP 09 tento návrh plně podporuje a na pozici předsedy strany bude nominovat 1. místopředsedu Miroslava Kalouska. On s Karlem Schwarzenbergem jsou zakladatelé naší strany a my jsme přesvědčeni, že v nadcházejícím nelehkém politickém období naše strana potřebuje práci obou těchto osobností," řekl předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek.

Karlu Schwarzenbergovi bude v prosinci 78 let. V čele TOP 09 stál od jejího vzniku od listopadu 2009.