Vlajky budou svěšeny na zámcích Hluboká, Český Krumlov a Třeboň. Na oficiálním webu NPÚ je v malé vzpomínce na Karla Schwarzenberga vyzdviženo, že s ústavem udržoval pracovní i jiné přátelské vztahy a podporoval aktivity památkářů. V roce 2008 například spolupracoval na konferenci NPÚ s názvem Schwarzenbergové v české a středoevropské kulturní historii. O rok později organizoval osobně v úzké spolupráci s NPÚ jako ministr zahraničí v době předsednictví České republiky v EU neformální zasedání ministrů zahraničních věcí EU na zámku Hluboká nad Vltavou. Se zájmem se v roce 2011 účastnil slavnostního otevření Hradního muzea v Českém Krumlově, na Hluboké pokřtil knihu Poslední ráj Adolfa Schwarzenberga. Společně se zástupci NPÚ se účastnil zádušních mší ve Schwarzenberské hrobce v Domaníně a býval pravidelným čestným hostem zasedání Historického spolku Schwarzenberg na zámku v Třeboni. Vždy s plným zájmem a s pro něj příznačnou noblesou a smyslem pro humor. Tak si ho budou pracovníci NPÚ vždy připomínat.

Oprava sochy Panny Marie, která připomíná u Hluboké nad Vltavou dávnou nehodu. Na snímku sochař Richard Rudovský (vpravo) a iniciátor akce Jan Chval při instalaci renovované sochy.
Opravená socha v Zámostí už je na svém místě. Přispěl na ni Karel Schwarzenberg

Ke smutečním akcím v regionu patří například mše, která bude k poctě Karla Schwarzenberga sloužena v neděli v Hluboké nad Vltavou. V Hluboké nad Vltavou je také možné podepsat kondolenční knihu. Veřejně přístupné pietní místo upravili členové Historického spolku Schwarzenberg manželé Macháčkovi a vzniklo v restauraci Solidní šance, která se nachází nedaleko kostela sv. Jana Nepomuckého, v objektu, který původně postavili Schwarzenbergové. Kondolenční kniha bude přístupná až do neděle.

Smuteční prapor byl vyvěšen spolu s českou vlajkou také před městským úřadem v Hluboké nad Vltavou. Vyvěšen byl i na zámku Orlík, který patřil rodové větvi Karla Schwarzenberga nebo před obecním úřadem v Orlíku nad Vltavou.