Film Karlos ukazuje známého zápasníka nejen jako vítěze mnoha tvrdých soubojů v kleci, ale také jako životního partnera nebo tátu.

Film s výmluvným názvem Karlos má ambici odhalit, jaký je Karlos Vémola mimo světla reflektorů. Podle tvůrců nejde o pouhý medailonek, těžící z aktuální Karlosovy popularity, ale o filmový obraz osobnosti, která změnila popkulturní život v Česku. Režisér Michal Samir začal s Karlosem Vémolou točit už před více než deseti lety v Londýně.

Záběry z filmu také běžely ve středu večer v přízemí obchodního centra IGY při velkoplošné projekci, která doprovázela autogramiádu Karlose Vémoly. Už dlouho před jejím začátkem bylo malé pódium obsypané davem příznivců slavného zápasníka a další lidé stáli u zábradlí ochozu v prvním patře, aby se podívali na muže, který se pro mnohé stal symbolem soubojů v kleci.

Parkování na českobudějovickém sídlišti Máj je značně problematické. Jeho možnou podobu ukazuje studie. Pomoci má parkovací dům.
Parkovací dům na budějovickém Máji zatím hledá budoucí podobu

Přitom si ale nehraje na celebritu a před autogramiádou, když ochotně odpovídal na několik otázek, například řekl, že nechce žádné ze svých vítězství vyzdvihovat, protože každé ho posunulo dál. Zdůraznil také, že je rád, že na filmové předpremiéry chodí tolik fanoušků. Od pátku už předpremiéry absolvoval v Praze, Plzni, Hradci Králové, Ostravě nebo Brně. „Mě to moc těší, že je takový zájem,“ řekl Karlos Vémola obklopen příznivci. Při autogramiádě se nejen trpělivě podepisoval, ale také pózoval pro snímky i v objetí s fanoušky nebo jim pro focení zapůjčil svůj vítězný pás.

V Českých Budějovicích pak Karlos Vémola uvedl v předpremiéře v kině CineStar v obchodním centru IGY film Karlos. Atraktivní části filmu tvoří unikátní záběry z Karlosovy minulosti staré přes deset let, které dosud nikdo neviděl. „Známe se dlouho, intuitivně jsem točil Karlose už před mnoha lety v Londýně. Máme proto natočeného Karlose ne jako celebritu, ale jako opravdového kluka z Olomouce, co se protlouká životem,“ říká režisér Michal Samir.

Tygřice Agnes v úterý 23. ledna vyrazila na cestu z Hluboké nad Vltavou až do zoologické zahrady v Budapešti.
Tygří kráska Agnes vyrazila na dalekou cestu z Hluboké až do Budapešti

Právě ten se s Karlosem zná téměř patnáct let, jejich vztah tvůrcům nabízí Karlosovu otevřenost, upřímnost a možnost odpovědět na otázku: Kdo vlastně je Karlos Vémola a odkud se vzal? Sám Vémola pak poskytl pro film i archiv osobních fotografií. Smíšené zápasy MMA se pohybují na pomezí sportu, zábavy a bulváru, Vémola je tím, kdo tento fenomén pomáhal v Česku utvářet. „Je to film o extrémním člověku v extrémní době,“ popisuje Michal Samir. „Film, stejně jako Karlosův život, je nebezpečná jízda, která začíná v olomouckých Hodolanech, pokračuje přes kluby na londýnských periferiích a eskaluje křižovatkou, na které se teď Karlos jako člověk i jako zápasník ve svém věku ocitá,“ dodává Michal Samir.

Producenty jsou Bontonfilm Studios, Silk Films, Barletta. Hlavním partnerem filmu je Oktagon. Scénář a režie: Michal Samir a Šimon Šafránek; kamera: Martin Douba; střih: Šimon Hájek.

Zdroj: Edwin Otta