Na více než týden se od pátku promění krumlovské kino Luna na karlovarský Thermal a Český Krumlov ve festivalové město.

Fanoušci tedy nebudou o filmový festival ochuzeni. V kině Luna se nejenom uskuteční projekce snímků z celého světa, ale akci doplní i festivalové zázemí a živě streamované úvody k filmům včetně rozhovorů s tvůrci. Přehlídku zahájí 3. července ve 20 hodin divácký hit loňského festivalu v Benátkách, australská tragikomedie Než skončí léto. Do 11. července diváci budou moci zhlédnout šestnáct vybraných zajímavých filmů.

„Filmová přehlídka je dalším neobyčejným kouskem letošního léta v městě,“ říká místostarosta Ivo Janoušek. „Navíc Český Krumlov je i vyhledávanou a oblíbenou lokací filmařů, proto rádi karlovarský festival přeneseme k nám.“

Festival nese název Tady Vary a uskuteční se v 96 kinech v téměř osmdesáti velkých i menších městech.

Lístky na festivalové filmy jsou již v předprodeji přímo v kině Luna nebo na jeho webových stránkách. Kromě toho je možné získat zvýhodněnou festivalovou kartu, se kterou lze uplatit slevu na vstupenky, nebo slevu na unikátní festivalový hrnek. Sleva na vstupenky je připravena i pro členy Filmového klubu Český Krumlov.

„Uvedeme i snímky, které se nedostanou do běžné české kinodistribuce,“ upozorňuje Martina Šlapáková, provozovatelka kina Luna. „Jsou hodně různorodé. Jejich příběhy nás zavedou třeba do Chile, Egypta, Mexika nebo Jihoafrické republiky. Jsem moc ráda, že naše kino se této jedinečné akce účastní a je tak jedním z míst v republice, kde se mohou filmoví fanoušci potkat.“

Hity přehlídky
Ve světové premiéře diváci spatří například tuzemský dokument Meky. Filmový portrét legendárního Mira Žbirky natočil Šimon Šafránek.
Dalším z taháků je americký film Honey Boy, opěvovaný nezávislý hit loňského podzimu, který vypráví o komplikovaném vztahu otce a jeho dvanáctiletého syna, dětského herce. Autorem autobiografického scénáře je Shia LaBeouf, který rovněž ztvárnil postavu otce.
Festival v pátek od 20 hodin zahájí filmem Než skončí léto. Je to australská rodinná tragikomedie.