Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kasárna na Mariánském náměstí hledají kupce

České Budějovice – Kasárna, ve kterých v Českých Budějovicích sloužili Jaroslav Hašek a Václav Havel, nabízejí příběh, za který by se nemuseli stydět ani oba slavní autoři.

6.11.2009 3
SDÍLEJ:

Kasárna na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích.Foto: Deník/Edwin Otta

Nejedná se ale o žádnou smyšlenku. A přitom jde o nemalou sumu peněz. Armádě patřil objekt na Mariánském náměstí více než sto padesát let. „Pamatuji, když jsme chodili na gympl, tak vojáci byli vyložení v oknech a pořád na nás pískali,“ vzpomíná dnes dvaačtyřicetilatá Andrea Hošková z Pražského předměstí na dobu před pětadvaceti lety. Armáda je však z kasáren dávno pryč.

Konkurz

V současnosti spadají kasárna do majetku firmy Českobbudějovické pozemní stavby (CBPS). Společnost je ale v konkurzu. Nemovitost na lukrativním místě v širším centru Českých Budějovic čeká dražba. Odhadní cena je kolem sedmdesáti milionů korun, prodej zřejmě začne na sumě o deset milionů korun vyšší. Současný majitel však kasárna od města získal za dvacet milionů korun. Rozdíl mezi cenou, za kterou prodalo majetek město (samo dostalo kasárna zdarma od armády) a sumou, za kterou je nyní objekt ke koupi, činí padesát milionů korun.

To je trnem v oku podnikateli Karlu Pražákovi. Ten je mimo jiné členem sdružení majitelů domů v historickém centru Českých Budějovic a dlouhodobě kritizuje některé záměry radnice. Připomínky měl i k prodeji kasáren před časem. „První cena pro prodej byla osm milionů korun,“ vrací se Pražák několik let nazpátek. Podle Pražáka bylo i domluveno, že po rekonstrukci kasáren si magistrát pronajme část prostor na kanceláře. „Minimální cena podle nás měla tehdy být ne dvacet ale čtyřicet milionů,“ říká Pražák. „Dnešní prodejní cena ukazuje, jaké obrovské ztráty se dosahují při prodeji nebo pronájmech městského majetku,“ zdůraznil podnikatel.

Parkování

V zastupitelstvu byla nakonec odsouhlasena zmíněnácena 20 milionů korun s tím, že ve dvoře objektu vznikne vícepatrové parkoviště pro 350 automobilů, které by město z hlediska dopravy v centru uvítalo.

„Město prodávalo objekt s požadavkem vybudovat tam parkování. Dnes tam ten požadavek není. A jsem zvědav, jestli to někdo za osmdesát milionů koupí,“ řekl Deníku k rozdílu cen náměstek primátora Rudolf Vodička, který má dnes na starosti městské finance. Vodička dodal, že tehdejší cena vzešla z výběrového řízení a zdůraznil, že dnes se kupuje objekt bez závazků. Změnily se i samotné ceny nemovitostí.

Prodej objektu znamenal postupný konec pro sídla různých spolků a podnikatelů, zmizela i školní jídelna. Záměr přestavby kasáren se ale nekonal. Dostal ránu ve chvíli, kdy byl objekt prohlášen za nemovitou kulturní památku. Investora by čekala značně přísnější pravidla. Možná i proto se nenašly finance na přestavbu.

„Kdyby kasárna nebyla prohlášena za nemovitou kulturní památku, už by nebyla,“ říká však k osudu stavby na rohu Mariánského náměstí v Českých Budějovicích Vladimír Musil, předseda Klubu přátel města Českých Budějovic. Prohlášení za památku mělo zachránit stavbu, která je spojena se jménem Jaroslava Haška a Václava Havla. Už tři roky zde také končí českobudějovická část podzimních „Švejkových víkendů“, které pořádá Turistické a mapové centrum České Budějovice.

Paradoxně je ale samotný objekt zavřený a chátrá. Plánovaná rekonstrukce se poté, co město nemovitost prodalo za dvacet milionů korun, nekonala, možná i kvůli novým omezením, která byla spojena právě s prohlášením za památku. Postupně se umenšovalo parkoviště, které mělo být ve dvoře, ale třeba výkladní skříně v přízemí památkáři povolili. Jenže se k projektu nenašel investor.

Nyní čeká kasárna dražba. Podle Musila by bylo chybou, kdyby na náměstí vznikl jen další obchodní dům. „Pro objekt je dobře, že je památkově chráněný. Určuje charakter náměstí. Patří sem aktivita celokrajského významu,“ zdůrazňuje Musil. Doporučil by i kulturní využití. „Píseckou Sladovnu držela radnice,“ připomíná Musil jiné jihočeské město a dodává, že v Písku vzniklo ze Sladovny víceúčelové moderní centrum. Takové by prý mohlo být i v kasárnách.

Autor: Edwin Otta

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení