Rachot se znovu ozývá z areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech. Na okraji Českých Budějovic ale tentokrát nehučí motory tanků nebo vojenských vozů Praga V3S. Do práce se v bývalých kasárnách pustily bagry, které mají v příštích měsících srovnat se zemí jedenáct objektů.

Zlikvidován bude například objekt bývalého kina a tělocvičny, výměníková stanice, dílny, garáže, ošetřovna i sklady. Několik nových objektů už se v areálu kasáren plánuje, například je zde rezervované místo pro koncertní a kongresové centrum zvané Rejnok. Město ale bližší informace o současných přípravách stavby nemá. „Rejnok, to je soukromá iniciativa, nedovedu říct, jak jsou daleko,” uvedl náměstek primátora Kamil Calta k projektu, jehož autorem je zesnulý architekt Jan Kaplický.

Jasnější obrysy má chystaná hokejová hala. Ta by mohla vyrůst na bývalém cvičišti směrem k sídlišti Máj. Ani tady ale nemá být investorem město. Iniciátorem je v tomto případě hokejový internacionál Jaroslav Pouzar. Podle Kamila Calty se hala v dohledné době možná už bude stavět. „Pan Pouzar projekt jede po své linii. Vypadá to velice dobře, že by hala stát měla,” naznačil Calta.


Jiný sportovní stánek se ale v areálu bourá. Zmizí tělocvična, která byla využívána ještě před několika lety, hlavně hráči sálového fotbalu. „Hrálo se tam ještě za vojáků, kteří tam také dělali správce,” říká k minulosti objektu Pavel Ždych z Českých Budějovic a s úsměvem zdůrazňuje, že se v hale stal jeho tým HFASC přeborníkem okresu i kraje.

Od vojáků převzalo velkou tělocvičnu, stejně jako celý areál, v roce 2001 město a potom soukromá firma. Jenže hale to nesvědčilo. Začala chátrat a teď ji čeká demolice. Stejně jako některé další dlouho nevyužívané objekty. Pokud se budoucnosti areálu týká, samo město uvažuje momentálně o přeměně části území na park. V této souvislosti by měla být zachována i většina tamních vzrostlých stromů. Pokud nepřekážejí demoličním pracím, měly by zůstat stát.

Ostatní záměry jsou otázkou pouhých úvah a studií. Podle Calty není vyloučené využití části lokality pro obytnou zónu nebo vytvoření nákupních příležitostí. Náklady na současné demolice představují 5 210 507 korun včetně DPH, z toho 75% pokryje dotace z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Příští rok by se mohlo v úpravách areálu pokračovat další etapou demolic.