Dva roky vyplňoval bločky nadvakrát. Na originálu vždy uváděl částky o deset nebo patnáct eur vyšší než na průpis pro evidenci policie. „Na manipulaci se přišlo, když obviněný pokutoval 35 eury syna svého kolegy z Frankenburgu a následné přezkoumání účtu ukázalo, že něco neklape,“ napsal linecký deník OON.

„Byla to největší blbost mého života,“ řekl obžalovaný, který byl po odhalení záležitosti suspendován. Skutek okamžitě doznal. Inspekce pak prověřila 1500 pokut, které uložil, a odhalila zmíněných 128 podvodů. „Poškozeným byl ve všech případech stát, nikdy řidiči, protože těm předepsal vždy částky odpovídající přestupkům,“ zdůraznil list. Jako motiv otec tří dětí uvedl, že kromě jiného musel hradit náročnou terapii svého postiženého synka. Způsobenou škodu už uhradil.

Po právní moci rozsudku se jednáním policisty bude zabývat disciplinární komise, která rozhodne, zda přijde o práci. Vynesený rozsudek totiž neznamená automatický vyhazov. „To by musel být jeho trest alespoň o den vyšší,“ napsaly OÖN.

Přísněji za kouření

Dosavadní norma zákazu kouření v rakouských restauracích zůstane zachována, budou však zpřísněny tresty za její porušování. „Navrhovaný totální zákaz by totiž uvítal jen každý pátý občan,“ píší OÖN.

Podle průzkumu mínění je 59 procent dotazovaných pro zachování současných nařízení. 70 procent lidí chce v restauracích oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Ministr zdravotnictví Alois Stöger v tom vidí potvrzení teze, že si lidé platný nekuřácký zákon přejí za předpokladu, že bude dodržován. Proto chce navrhnout zpřísnění sankcí za jeho porušování. Pokuty pro hospodské mají být vyměřovány indivuálně podle výnosnosti podniků tak, aby provozovatele vskutku citelně zasáhly. „Při opakování přestupku to bude pro restauratéra velmi, velmi drahé,“ ujišťuje ministr. Přechodné volnější období vyprší gastronomii 30. června.

Pijí do bezvědomí

V Německu stoupá počet případů, kdy totálně opilá mládež musí být hospitalizována. „Především ve středně velkých městech a hlavně v Bavorsku,“ píše deník PNP.

Podle nejnovějších čísel muselo být v roce 2008 v nemocnicích ošetřováno na 27 000 mladých od 10 do 19 let, téměř trojnásobek počtu v roce 2000.
Ze 413 německých okresů patří smutný primát hornofranckému Bambergu. „Z asi 6300 mladých občanů města muselo být v letech 2007 a 2008 ošetřeno pro naprostou opilost celkem 115 osob, tedy za rok devět z tisíce,“ píše PNP. Podobný poměr mají Stralsund v Mecklenbursku – Předpomoří a hornofrancký Hof. Pro srovnání, ve velkoměstech jako Berlín, Hamburk či Frankfurt zaznamenali v letech 07–08 jen po dvou totálně opilých na 1000 mladých.

Kromě Bambergu a Hofu je nad celoněmeckým průměrem ještě řada bavorských měst, například Kaufbeuren, Norimberk a Pasov, dodává deník s tím, že Pasovu patří v Německu v tomto ohledu 11. místo.