Vlézt do Samsonovy kašny. Po tom občas zatouží asi nejeden obyvatel Českých Budějovic. Pracovníkům firmy Čevak se ve středu toto přání splnilo, do kašny však museli kvůli práci. Začali totiž dominantu budějovického náměstí kontrolovat, čistit a připravovat na letní sezónu. Ještě tento týden by Samson měl začít tryskat vodu.

Pravidelná jarní péče o kašnu zabere několik dní. Nejprve je nutné vypustit 250 kubických metrů vody a posbírat nahromaděné odpadky. „Poté naši technici vyjmou recirkulační zařízení, které v zimě zajišťovalo proudění vody a bránilo tak jejímu zamrzání. Dále se bazén kašny očistí od řas a drobných nečistot,“ vyjmenoval Ondřej Koupal, vedoucí provozního střediska České Budějovice.

Při práci používají zaměstnanci pouze obyčejnou vodu a košťata. Samsonova kašna je totiž historickou památkou, a proto je zakázána jakákoli chemie. Odstraňování nečistot včera trvalo několik hodin. „Je to jako každý rok náročná práce. Z hrubého povrchu bazénu jdou nečistoty vždy hůře,“ komentoval Roman Švadlena, jeden ze tří zaměstnanců Čevaku, kteří pracovali přímo v kašně.

Přesto má podle jeho slov péče o Samsona své kouzlo. Vodohospodáři se tu pokaždé dočkají překvapení. „Je to pořád zajímavé v tom, co zase objevíme. Lidé jsou vynalézaví a neustále do kašny hází něco nového,“ doplnil Švadlena.

I letos vydal Samson celou řadu pokladů. Nechyběly mezi nimi lahve, silvestrovské rachejtle, cedule, kameny, klíče a dokonce jeden mobil. Jako raritu našli letos pracovníci kožený opasek. Nejvíce však lidé do kašny vyhazovali sklenice a půllitry. „Myslím, že některé restaurace už musí být úplně bez nádobí,“ smál se Roman Švadlena.

Jarní očista kašny bude pokračovat ještě v následujících dnech. Ve čtvrtek pracovníci zkontrolují elektřinu a osvětlení. Využijí přitom i vysokozdvižnou plošinu a podívají se až na vrchol sochy. V pátek zřejmě opět napustí do bazénu vodu. „Pokud vše půjde dobře, začne Samson tryskat už v pátek odpoledne,“ dodal Švadlena.

Tím ale péče o největší budějovickou kašnu nekončí. Vodohospodáři k ní během sezóny chodí téměř každý den, vyndavají plastové lahve a další nepořádek plovoucí na povrchu. Nezřídka vezmou do ruky i podběrák a loví odpadky z hlubin.

Sochy budou chrlit vodu několik měsíců. „Záleží na počasí, ale většinou kašnu vypínáme na konci října. Pak ji musíme znovu vyčistit a připravit na zimu,“ vysvětlil Koupal.

Kromě Samsona se Čevak stará o dalších osm kašen na území krajského města. Ty se nacházejí například v parku Na Sadech, na Lannově třídě nebo sídlišti Vltava. „Přes zimu se z nich voda úplně vypouští, protože hrozí poškození, ale do 1. května budou všechny zase v provozu,“ uvedl Koupal. Totéž platí i o několika pítkách.