Kašny a pítka v jihočeské metropoli se připravují na léto. Sloužit by měly začít postupně v následujících dnech.

Vodní prvky v krajském městě se v tomto týdnu začínají probouzet ze zimního spánku. Pracovníci vodohospodářské společnosti ČEVAK postupně zkontrolují a zprovozní jedenáct českobudějovických kašen a vodní prvek v parku Čtyři Dvory. Hotovi budou na konci dubna.

„Musíme zkontrolovat jejich technologii, seřídit střiky a následně do nich napustit vodu,“ popisuje postup prací vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal. Doplnil, že společnost ČEVAK se stará také o šest vodních pítek, která budou spuštěna s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci.

Jako první vytryskne voda z kašen Chlapec se žábou a Ukradené volavky v parku Na Sadech. Postupně budou následovat další. Tradičně nakonec si vodohospodáři nechávají péči o barokní dominantu Českých Budějovic - Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. Kašna jako jediná z vodních prvků slouží i v zimě. Napuštěný je ale pouze bazén, fontána je v zimě mimo provoz. A v bazénu jsou umístěna čeřidla a v případě potřeby se také led ručně rozbíjí a odstraňuje z kašny.

„Práce na kašně potrvají tři dny. Bazén kašny o průměru 17 metrů se musí nejprve vypustit, vyčistit od nečistot a znovu napustit. Technici z něj vyjmou i recirkulační zařízení, které v zimě bránilo zamrzání vody. Zkontrolujeme také osvětlení a spustíme filtrace pro letní provoz,“ vysvětluje mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Tři sta let stará Samsonova kašna ve své době zásobovala centrum města vodou. Důmyslné technické zařízení tehdy umožňovalo napájení kašny prostřednictvím Vodárenské věže vodou z řeky Vltavy. Dnes je nepřehlédnutelným symbolem Českým Budějovic, jejichž obyvatelům a návštěvníkům se v plné kráse znovu představí ve středu 28. dubna.