„Náš inspektorát v Táboře dostal podnět od redakce Mladé fronty DNES. Ta upozornila na červy v baltických sledích od firmy Delimax z Hodonína. Jedna z inspektorek na to konto zkontrolovala toto zboží a tři šarže skutečně obsahovaly hlístice rodu Ancylostoma,“ potvrdila redakci Deníku mluvčí inspekce Martina Šmídtová. Kontrolorka okamžitě uložila českobudějovickému Kauflandu zákaz prodeje tohoto zboží.


„Vedení obchodu na to konto kontaktovalo ústředí společnosti a to přikázalo stáhnout sledě ze všech svých prodejen v republice. My jsme vyzvali Státní veterinární správu, aby provedla kontrolu u výrobce v Hodoníně,“ dodala Šmídtová.

Firma nechybila

„U zmíněného zboží se jednalo o absolutně čerstvé zboží, které je nám dodáváno v co nejkratších časových cyklech od našeho dodavatele. Výsledky laboratorního šetření prokázaly, že společnost Kaufland v této věci nikterak nepochybila,“ uvedl včera pro Deník mluvčí Kauflandu Michael Šperl. „Z prodeje byly staženy nejen již zmíněné 3 šarže, ale všechny šarže tohoto zboží, a to okamžitě. Zároveň byla ukončena distribuce z centrálních skladů a zboží bylo zlikvidováno, vyřazeno ze sortimentu a nebude dále vedeno. S dodavatelem byl incident neprodleně diskutován,“ řekl Šperl.


„Pokud dostaneme oficiální informaci, tak se k ní vyjádříme. Nevíme nic oficiálně,“ uvedl včera na dotaz Deníku David Kladruba z oddělení kontroly kvality společnosti Delimax.


Červi jsou patrní už na pohled a je tedy velmi nepravděpodobné, že by je někdo snědl. „Pokud by se tak přece nějakou náhodou stalo, konzumentovi nehrozí žádné nebezpečí, hlístice jsou mrtvé a jejich požitím nehrozí žádné riziko,“ ubezpečuje mluvčí inspekce Marina Šmídtová.


„Jasně a prokazatelně se nejedná o pochybení na straně společnosti Kaufland,“ hájí řetězec mluvčí společnosti Michael Šperl. Sledě, ve kterých našla potravinářská inspekce červy, byly dle jeho slov čerstvě dodané a po zjištění závad okamžitě staženy ze všech prodejen.


„Tento výrobek vyrábíme,“ řekl včera Deníku David Kladruba z oddělení kontroly kvality hodonínské společnosti Delimax s tím, že zatím nedostali oficiální informace o závadnosti zboží. „Zatím jsme nic takového neřešili,“ uvedl Kladruba k dosavadní produkci zmíněného výrobku.


Jak dále uvedl, sleď se prodává nekuchaný a v zahraničí už se podobné události staly. Upozornil však, že ryby prošly zmrazením v teplotách hluboko pod bodem mrazu a že červi tudíž nemohou přežít.


„Řeší se po celé Evropě, jak to detektovat,“ řekl k problému Kladruba. Výrobek se prý dělá pro úzký okruh zákazníků. Spíše pro gurmány, kteří konzumují i ryby s mlíčím nebo s jikrami.


Delimax se zabývá mimo jiné zpracováním a konzervováním masa a masných výrobků. Z jejích výrobků se již 36 může oficiálně chlubit označením klasa, které uděluje český stát, aby podpořil domácí producenty a zpracovatele potravin.


Českobudějovičtí zákazníci byli dalším skandálem s potravinami nemile překvapeni. „Kupuju v Kauflandu pravidelně jen drůbeží maso. Z ryb jsem tam koupil akorát párkrát pstruhy,“ řekl včera odpoledne Ivan Ryneš z Rožnova. „Zatím jsem zažil za ty roky jen drobný problém v pečivu, jinak všechno šlo. Teď už abych se zase bál, co kde bude,“ dodal padesátiletý muž.


Českobudějovičtí si ještě dobře pamatují skandál s omýváním masných výrobků v supermarketu Julius Meinl, který se nyní vyšetřuje a je v přípravném řízení. Na podezřelé maso si zákazníci stěžovali i v Bille a na divně se roztékající sýry v Makru.


Obava o nezávadnost prodávaného zboží dovedla také řetězec Tesco k prohledávání regálů. „Během dneška jsme zaznamenali tuto zprávu, tyto výrobky také prodáváme,“ sdělila Deníku ve večerních hodinách mluvčí Teska Jana Matoušková. „Ihned jsme začali výrobky stahovat z prodeje ve všech obchodech v republice,“ dodala s tím, že toto zboží zmizí z regálů do dvou hodin.