„Obávám se, že to bude zastavené. Že prohlásí, že je šetření zastaveno kvůli nedostatku důkazů,“ říká k vývoji takzvané stěračové kauzy českobudějovický podnikatel Ladislav Vrabel. Věc by tak klasicky mohla skončit „u ledu“.

Zmíněný spor, který dokonce proslavil Budějovice i záznamem na youtube.com, se točí kolem stěračů poničených jedné březnové noci před pizzerií v centru města. Ladislav Vrabel, který byl dříve nájemcem pizzerie, z poškození stěračů obvinil tehdejšího tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka. Ten ve středu nebral mobilní telefon, ale už několikrát pro Deník veškerá nařčení popřel. Řeřábek odmítal i to, že by měl s Vrabelem jakékoliv další spory. Například kvůli tomu, že pizzerie dostala výpověď z nájmu v městských prostorách, což dodnes řeší soudy.

Ve středu se na magistrátu konalo jednání v rámci přestupkového řízení, které mohlo rozhodnout o tom, na čí straně je ve stěračové kauze pravda. Vrabel přitom nabídl další rozšíření šetření. „Připojil jsem se k návrhu rekonstrukce,“ řekl Deníku Vrabel a doplnil, že také požádal, aby byli jako svědci vyslechnuti někteří policisté. Chtěl by dokázat svou domněnku, že jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman do kauzy poničených stěračů vstoupil a ovlivňoval ji. Krajský policejní ředitel to však prostřednictvím tiskového mluvčího jednoznačně popřel.

Další důkazy se ale pravděpodobně zkoumat nebudou. „Dnes skončilo dokazovací řízení,“ uvedla k šetření tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Doplnila, že správní odbor vydá rozhodnutí nejspíše do konce srpna.