Několik změn nyní jihočeská metropole nabízí návštěvníkům kaváren. Po dlouhých přípravách otevřel podnik Elevate na rohu Mariánského náměstí a Husovy třídy.

První zákazníky přivítali v Elevate 15. dubna 2024 v místě, kde předtím fungovala Budějovická srdcovka. „Jsme spojením kavárny, bistra a baru,“ uvedl pro Deník už dříve Štěpán Beran, který je spolu s manželkou Šárkou jednatelem Elevate. Otevřeli zde i dětský koutek. „Sami jsme měli malé děti a víme, jaké to je, když s nimi nemůžete někam jít,“ vysvětlil Štěpán Beran s tím, že na malé hosty bude pamatováno i v jídelníčku. Různé služby mají svůj důvod. Podle jednatele Elevate by v tak velkém podlouhlém prostoru, který skoro připomíná běžecký koridor, byla samotná kavárna podnikatelskou sebevraždou.

Nově otevřená kavárna Elevate na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích.Nově otevřená kavárna Elevate na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Otevírací doba začíná v pracovní dny ráno v sedm hodin, kdy se podávají snídaně, v poledne vládnou klasické obědy a večer sendviče. „Pozvolna chodí více a více lidí. Už se i vracejí a zdá se, že jim u nás chutná,“ komentoval personál první dny provozu. Otevřeno bude do 22 hodin, v pátek a v sobotu do 24 hodin a v neděli bude zavřeno.

Není bez zajímavosti, že Štěpán Beran je vyučený kuchař, ale nyní je pastorem Apoštolské církve. Ta patří k protestantským církvím a úžeji ke sdružení církví, které samy sebe označují jako letniční. Jednatel Elevate proto může také oddávat. A už se několikrát stalo, že snoubence nejprve oddal a potom jim na svatbě i vařil…

Střídání Costy za Starbucks

Nedaleko Mariánského náměstí, v obchodním centru IGY na Pražské třídě se zase chystá velké střídání světových kávových řetězců. Z prostoru s výhledem na rušnou ulici se už odstěhovala pobočka Costa Coffee. „V průběhu dubna se pobočka uzavře,“ potvrdila už dříve manažerka pobočky Michaela Sládková. Doplnila, že v Českých Budějovicích jde o jedinou provozovnu této značky. Nejbližší další pobočky najdeme v Brně, Plzni nebo Praze.

Výlohy už obsadil svými plakáty jiný řetězec. Zřízení pobočky ohlašuje veřejnosti společnost Starbucks, která v březnu otevřela nové zastoupení v budějovickém obchodním centru Mercury, první v Budějovicích.