V uplynulém týdnu dokonce horu, která představuje pleny spotřebované jediným děckem, nechala na očích chodcům v Krajinské ulici.
Kampaň, jejímž cílem je snížit množství tohoto druhu odpadu, ale také poukazuje na zdravotní aspekty používání jednorázových plen.
„Dítě je v ní jako v pláštěnce, pokožka se snadno zapaří, problémem mohou být kvůli chemickým látkám v plenách ale i alergie, u holčiček se mohou objevit i srůsty poševního vchodu,“ vypočítává rizika ekoporadkyně Adéla Chadimová.
Maminky, které raději pro své děti nakoupí moderní látkové pleny, jsou dnes zatím spíše světlou výjimkou. „Rodiče jednorázové pleny preferují jen z pohodlnosti především proto, že je nemusí prát. Jiné výhody tyto plenky nemají,“ lituje ředitel Rosy Josef Kadubec.
Za pravdu mu dává i Martina Matějková, maminka dnes osmiměsíčního Davídka. „Látkové pleny jsem používala u všech svých třech synů, ty jednorázové dáváme jen občas na noc, nebo když jdeme na delší dobu ven. Běžně ale malý nosí látkové pleny a nespatřuji v tom žádnou nevýhodu. Rozhodla jsem se pro ně mimo jiné i z finančních důvodů, v konečném součtu jsou mnohem levnější než jednorázové, důležité je pro nás ale i hledisko ekologie. Dnes není údržba plen nijak náročná, stačí je vyprat, rychle schnou, nežehlí se, není nutné je při přebalování skládat. Obrovskou výhodou je, že děti z látkových plen poměrně brzy a snadno přecházejí na nočník. Davídek dokonce začal v jednom měsíci věku a dnes bych pokakané plenky spočítala na prstech jedné ruky,“ pochvaluje si maminka.
Podle Kadubce naopak přibývá případů, kdy jednorázové pleny nosí ještě děti ve věku tří až čtyř let a mají problém osvojit si jiné hygienické návyky.