Současnou hasičárnu mají Borovanští od roku 1960.

„Historie sboru je opravdu pestrá, protože původně to bylo tak, že jsme stříkačku měli někde a auta zase jinde. Garáž byla malá, tak jsme se rozhodli, že si postavíme vlastní zbrojnici. Zpočátku s tím byly patálie, protože šlo o soukromé pozemky, které jejich majitelé nechtěli prodat, nakonec to ale dobře dopadlo a my postavili právě tuto garáž a k tomu i klubovnu. To byla první stavba," vyprávěl Václav Hanzal.

Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun. Tento týden (až do 9. října) můžete podpořit hasiče z Borovan. Pošlete SMS ve tvaru DOBRACI BOROVANY na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS činí 4 koruny.

K tomu postupem času přibyl i společenský sál a další dvě garáže. V té hlavní stojí hned dvě vozidla. Do jejich představování se pustil jednatel hasičů Karel Macht.

„Jedním z vozidel je pětitunové Iveco, které slouží jako dopravní automobil družstva k zásahu a je v něm kompletní hasičská výbava," popsal Karel Macht. „A tím druhým vozem je cisterna CAS 15 na podvozku MAN o objemu vody dva a půl kubíku. Dále má 200 litrů pěnidla. Auto veze kompletní zásahové družstvo, tedy pět plus jedna, a dále se v něm nachází osvětlovací technika, dýchací přístroje, vysokotlaká technika či elektrocentrála," vyjmenoval vymoženosti auta starosta borovanských hasičů Lukáš Macht. Na otázku redaktora, jak jsou s tímto vozem hasiči spokojeni, bez zaváhání odpověděl, že je ten nejlepší. A ve sboru rozhodně najde uplatnění. Borovanští hasiči spadají do kategorie JPO 3, na místo zásahu tak vyjíždí do deseti minut od vyhlášení poplachu.

Co nejrychleji se nasoukat do hasičské výstroje a vyrazit k dopravní nehodě nebo požáru museli dobrovolní hasiči z Borovan v letošním roce prozatím desetkrát. „Vyjížděli jsme například k požáru zemědělské usedlosti v Trhových Svinech nebo k požáru rodinného domu v Hluboké u Borovan. Rovněž jsme zasahovali při požáru skládky v Hůrách," přiblížil jen některé ze zásahů Čestmír Cvach, velitel zásahové jednotky, který má ve svém týmu 22 mužů. Sbor dobrovolných hasičů v Borovanech čítá 40 žen, 120 mužů a tři dětské oddíly, dva kolektivy starších žáků a jeden kolektiv mladších žáků, kteří se ve zbrojnici právě učili vázat uzle.

„Umíme už třeba lodní uzel, tesařský, plochou spojku, zkracovačku a úvaz na proudnici," vyjmenovával naučené dovednosti jeden z malých hasičů Jindra Černý. Kromě toho už se ale malí hasiči učili se svými i požární útok. „To máme na paletě připravenou stanici a pak vedle je káď, do které se dá savice. Pak jsou tam lidi a dva z nich táhnou hadici a potom musejí správně dostříknout do terče," popsal redaktorovi budějovického rozhlasu útok další z malých hasičů Mikuláš Petr.

Zbrojnici zdobí více než 260 pohárů, které hasiči získali převážně za posledních dvacet let. Borovanští bojovníci s živly se ale baví i jinak než účastí na soutěžích. Téměř každý z místních hasičů je buďto hercem v Hroším prozatímním divadle, nebo členem Loutkářského souboru Jiskra. Slova se tak ujal režisér a divadelník Jan Nýdl.

„Je to herecké divadlo a jeho činnost začala v roce 2008. Když jsme v roce 2008 skončili s děvčaty po zisku titulu mistrů republiky s požárním sportem, tak jsme založili Hroší prozatímní divadlo," vyprávěl Jan Nýdl. „Po každé sezoně jsme hodnotili naše výkony formou různých scének. A tak vlastně začalo to naše divadlo," vzpomínal na začátky a pokračoval: „Taková rarita je, že i mužské role hrály tenkrát ženy. Nechtěli jsme totiž přibírat muže."

Jako první divadelní soubor uvedl Dívčí válku, která měla tak velký úspěch, že se postupně začali herci publiku představovat v dalších a dalších hrách, kromě toho přibyli v souboru i muži. Název Hroší prozatímní divadlo nemohl redaktorovi rozhlasu ujít bez povšimnutí, a tak se režisér pustil do vysvětlování, jak soubor k tomuto jménu přišel. „Hroší prozatímní divadlo proto, že děvčata už od svého vzniku měla název Hrošice. Máme svůj talisman a i na dresech měla děvčata hrošici. Holky totiž pořád bojovaly s váhou a my, když jsme je chtěli trošku poškádlit, říkali jsme jim hrošice. I když jsou štíhlé. A od toho vznikl název divadla. A jelikož jsme ani nevěděli, jak dlouho budeme hrát, tak jsme si do názvu dali slovo prozatímní. A tak už to zůstalo," smál se Jan Nýdl a zároveň nás pozval na tradiční akci s názvem Peklománie. Ta se v Borovanech uskuteční od 13. listopadu do 5. prosince. Na návštěvníky tu bude čekat pekelná hospoda, mučírna, škola, ale i samotný lucifer.

Poslední zastávkou v Borovanech byla kulišárna, čili místnost, kde má Loutkařský soubor Jiskra uložené desítky marionet či maňásky. „Dali jsme se na maňáskové divadlo. A to proto, že když je potřeba zahrát někde venku, kde není dost místa, tak si uděláme jen takovou přenosnou scénu a vezmeme maňásky, protože ty jsou jednodušší i na vodění a manipulaci," uvedla Helena Soldánová, vedoucí Loutkářského souboru Jiskra. Raritou jsou tady loutky staré 120 let, které Borovanští získali po řezbáři Nováčkovi. „Zajímavostí je, že ten pan Nováček nebyl ani loutkář, ani řezbář, ale švec. Rád hrál dětem loutkové divadlo, takže si ve volných chvílích, kdy nešil boty, vyráběl loutky," dodala Helena Soldánová.