Jak říká Michal Šnorek, generální ředitel a předseda představenstva českobudějovické nemocnice, jsou nyní schopni provozy pokrýt kmenovými zaměstnanci, ale připravují se zodpovědně na horší období. Nemocnice proto vítá pomoc všech dobrovolníků, zejména těch, kteří jsou ochotni pracovat na covidových jednotkách. Největší pomoc představují zdravotničtí pracovníci všech profesí, tedy sestry, záchranáři, sanitáři. Hlásit se mohou na sekretariat@nemcb.cz. „Naše řady posiluje třicet studentů budějovické vyšší odborné školy zdravotnické, dvacet studentů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a deset studentů lékařských fakult,“ uvádí ředitel nemocnice. Dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci, ale netroufají si na činnost s pacienty, přivítají v prádelně či úklidové službě.

Do písecké nemocnice se hlásí jako dobrovolníci zatím jednotlivci, ale většinou se jedná o ty, kteří nemají zdravotnické vzdělání. Jak ale říká ředitel písecké nemocnice Jiří Holan, jsou v evidenci a v případě potřeby by je oslovili pro pomoc v kuchyni, prádelně nebo jako řidiče. I když přijdou dobrovolníci v dobré víře, k pacientům je pustit nemůžou. „Jelikož pozitivně testovaných mezi naším personálem výrazně přibývá, potřebovali bychom především zdravotnickou pomoc. Velkou radost tak máme z doktora Maška, který u nás dříve pracoval a dnes má privátní praxi. Tu dočasně zavřel a přišel nám pomoci,“ oceňuje ředitel.

Ilustrační foto.
Budějovice mohou nabídnout další školu dětem zdravotníků

V táborské nemocnici jsou významnou pomocí studenti z místní Střední zdravotnické školy a budějovické vyšší odborné školy. Příští týden se do směn zařadí studentky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a Střední zdravotnické školy v Budějovicích. Dalšími jsou studenti medicíny a záchranáři z Jihočeské univerzity nebo Vyšší odborné školy Bílá vločka. Dana Podholová, hlavní sestra táborské nemocnice, říká, že dobrovolníky z řad nezdravotníků využívají zejména pro administrativní činnosti. „Zatím máme devatenáct zájemců, každým dnem se hlásí další,“ usmívá se hlavní sestra Podholová a dodává, že za každou posilu jsou vděčni. „Personál nemocnice pracuje ve velmi náročném režimu, všem dobrovolníkům za jakoukoli pomoc děkujeme,“ dodává.