Pokračující stavba si ale vyžádá i pokračování dopravních opatření na blízké křižovatce Lidické třídy a Dukelské ulice. Jeden ze čtyř jízdních pruhů je zde vyhrazen pro odbočování na stavbu a zůstane to tak i pro příští měsíce, i když už odvoz suti z vybourané části Slavie skončil. Pro řidiče, kteří od Lidické najíždějí na Senovážné náměstí, je to nepříjemné v tom, že poměrně husté dopravě musí ve špičkách místo obvyklých dvou pruhů stačit jeden a prodlužují se tak kolony na semaforech na Senovážném až k mostu přes Malši nebo i za něj.

Pruh zůstane pro stavbu

Podle Petra Lamače, vedoucího oddělení vnějších vztahů magistrátu, mělo město jako objednatel stavby i během největších odvozů suti zájem o to, aby byly průjezdné oba pruhy. „Policie ČR k tomu však z bezpečnostních důvodů vydala nesouhlasné stanovisko, a proto levý pruh byl a bohužel do budoucna ještě bude muset být pouze pro odbočení vlevo,“ uvedl k dopravní úpravě Petr Lamač.

Zvíře uvízlo v blátě na louce, hasiči ho naštěstí dokázali vyprostit.
Kráva na louce zapadla do bláta. Zachránili ji jihočeští hasiči

Ke smůle řidičů přibyla ve stejné křižovatce ještě další úprava, která je sice nutná z hlediska bezpečnosti, ale průjezd místem také mírně zdržuje. Na hranici Senovážného náměstí v Dukelské ulici přibyly dočasné semafory. Je to kvůli bezpečnějšímu přecházení frekventované křižovatky pro děti z nedaleké základní a střední školy. Město totiž pokračuje v rekonstrukci nábřeží Malše po vzoru úseku v parku Dukelská a nezávisle na rekonstrukci Slavie se nyní upravuje i nábřeží před kulturním domem, které je zavřené. Nedá se tedy využívat chodník a stezka pro pěší a cyklisty, vedoucí podél vody pod mostem, a všichni přecházejí nahoře v Dukelské, jako při nedávné rekonstrukci parku Dukelská.

Stromy měly ohrožené kořeny

Rekonstrukce Slavie je veřejností hodně sledována jednak proto, že to má být jeden z hlavních vkladů Českých Budějovic do projektu Evropské hlavní město kultury 2028, a jednak proto, že rozsah rekonstrukce byl předmětem vzrušených debat před jejím zahájením. V minulých týdnech se znovu oživily diskuze kolem akce v souvislosti s kácením několika stromů na východ od Slavie směrem k Jihočeskému muzeu. Stromy přitom byly na začátku rekonstrukce Slavie i obedněné, aby se jim při stavbě nic nestalo.

Otevření kluziště na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.
V Budějovicích otevřeli na náměstí vánoční kluziště a představili nový betlém

„Stromy měly být původně zachovány, ale během prací bylo zjištěno, že by stavbou byly tak poškozeny jejich kořeny, že bylo zažádáno o jejich odstranění,“ vysvětlil Petr Lamač a dodal, že stavebník k tomu získal potřebné souhlasné stanovisko. „Tyto stromy budou samozřejmě nahrazeny,“ zdůraznil Petr Lamač a doplnil, že k dalšímu kácení už by dojít nemělo.

Bourací práce kvůli rekonstrukci už nyní končí a má se začít se stavbou nové části Slavie, která mimo jiné nabídne větší sál a komfortnější vnitřní prostory.