Dvě dodatečné částky schválili radní Českých Budějovic na rekonstrukci KD Slavie. Dvanáct milionů je určeno na stavební práce. Druhé rozhodnutí se týká částky přes 300 000 korun.

Podle náměstka primátorky Petra Maroše je zmíněných více než 300 000 korun určeno na stavební dozor koordinace stavebních činností na stavbě. „Nebylo to v původním zadání,“ říká k dodatečné částce Petr Maroš s tím, že při rekonstrukci Slavie se kříží několik různých zakázek a je třeba je sladit. Stavební práce už běží od loňského léta. Zvlášť byl vysoutěžen dodavatel divadelní techniky nebo audiotechniky. A soutěž na gastronomické vybavení bude podle Petra Maroše ukončena v březnu. Několikrát se z různých důvodů opakovala, například proto, že účastníci nesplnili podmínky zadání. Právě kvůli činnosti několika dodavatelů se nyní hledal koordinátor.

Velké změny se připravují pod zemí, na zemi i ve vzduchu nad kolejištěm u českobudějovického vlakového nádraží. Na snímku současná lávka do Pětidomí.
Budějovice chystají novou lávku do Vrbného, navrhněte, kde může sloužit současná

Audiovizuální techniku a scénické osvětlení má dodat firma AVT Group z pražského Chodova, která nabídla dodávku za 57,2 milionu korun bez DPH. Veřejnou soutěž na stavební práce vyhrálo sdružení Metrostav, Geosan a Auböck za necelých 500 milionů korun. Na stavební práce byl nyní radou města schválený výše zmíněný dodatek za 12 milionů korun. Týká se změny technologie při zakládání stavby. Geologické poměry jsou v místě horší, než předpokládal projekt. „To se bohužel nedalo předem odhadnout, dokud se to neotevřelo, dokud se neodstranily podlahy,“ vysvětluje Petr Maroš.

Posun termínu

Stavební práce se tím ale také zdrží. Původní termín dokončení byl 31. května 2025, ten už se jednou posouval na 14. července, když se při demolici části Slavie objevila zazděná chodba se starou klimatizací. Nyní je stanoven na 31. srpna 2025. Mělo by to být ale poslední posunutí, protože včasné dokončení stavby je podmínkou získání dotace od ministerstva kultury. „Termín hodně hlídáme,“ zdůrazňuje Petr Maroš a je přesvědčen, že k žádnému nepříjemnému překvapení na stavbě ani posunu v termínech už nedojde. „Teď už stavba poroste jen nahoru,“ říká Petr Maroš.

Kulturní dům Slavie se rekonstruuje kvůli navýšení kapacity hlavního sálu a zlepšení vnitřního zázemí. Zhruba východní polovina byla ubourána a nyní začíná rozsáhlá přístavba. V minulosti byla Slavie známa také jako Armáďák nebo Německý dům. Vznikla před 150 lety jako spolkový dům.