Jurečka se v den tragické střelby na pražské filozofické fakultě 21. prosince účastnil večírku na ministerstvu do ranních hodin. Následně pak kolem své účasti mlžil a až po téměř třech týdnech ji přiznal a omluvil se.

„Velmi si vážím toho, co Marian Jurečka odvádí za práci na ministerstvu. Ale celá ta kauza vrhá na stranu špatné světlo,“ uvedl Talíř. Na výzvu českobudějovické KDU-ČSL upozornily ve čtvrtek Seznam Zprávy.

Odvoz vánoční jedle z náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.
Budějovice se rozloučily se svou jedlí. Zůstane vzpomínka a štěpky

Celostátní sjezd se měl původně konat na jaře, následně jej strana přesunula na podzim, řekl Talíř. Dodal, že současná situace si vyžaduje rychlé jednání. „Podle našeho názoru není možné nyní tak dlouho čekat,“ uvedl Talíř.

Na dotaz, zda by českobudějovická KDU-ČSL přivítala, kdyby ve funkci předsedy strany nahradil Jurečku někdo jiný, jasně neodpověděl. „Teprve uvidíme, jaká bude situace. Zatím nevíme, zda se nám podaří pro naší výzvu získat potřebnou podporu minimálně pětiny okresů,“ řekl Talíř.

Dlouhý most v Českých Budějovicích. Lávku pro pěší tvoří prkna, která byla na havarijních místech vyspravena kovovými záplatami.
Kovové záplaty na Dlouhém mostě vymění za nová prkna ještě letos

Celostátní výbor KDU-ČSL na svém jednání v úterý podpořil Jurečku ve funkci předsedy. Jurečka v pátek stranickým kolegům zaslal omluvný dopis. „Udělal jsem velkou chybu a chtěl bych se ještě touto cestou omluvit i vám všem. Je mi jasné, že jsem se svým jednáním dotkl mnohých z vás, a navíc musíte čelit nepříjemným dotazům od svého okolí. Tohle je situace, do které jsem nechtěl dostat nikoho z vás, ani KDU-ČSL, a velmi mě to mrzí. Na jednání celostátního výboru jsem proto dal k dispozici svou pozici předsedy strany, protože bych nikdy nechtěl být přítěží,“ napsal Jurečka.

Do čela lidové strany byl Marian Jurečka zvolen v lednu 2020, když z rodinných důvodů rezignoval jeho předchůdce Marek Výborný.