Nové zvony bijí ve věži rudolfovského kostela svatého Víta. O pouti v neděli sledovaly jejich žehnání a zavěšování stovky diváků, ale vše dokumentovali i tři předem domluvení fotografové. Jeden zvon jménem připomíná nedávno zesnulého pátera Františka Sobíška.

Pro mnohé Rudolfovské bylo zavěšení zvonů završením dlouholetého úsilí, například pro Jana Šimka. „Ještě s páterem Sobíškem jsme se o těch zvonech bavili a začali na ně sbírat peníze. První zvon vlastně koupil sám," připomíná Jan Šimek nedávno zesnulého dlouholetého rudolfovského faráře. „Já ještě pamatuji, když Němci za války zvony brali, já jsem třiatřicátý ročník," dodává Jan Šimek s tím, že zvony mizely z věže za 1. i za 2. světové války. Po roce 1945 zůstal jen malý umíráček.

Už v roce 1946 se ale do věže zavěšoval nový zvon svatý Vít, pojmenovaný po patronu kostela. „Paní Růžena Schnei-
derová mi teď při slavnosti vyprávěla, jak v roce 1946 za pátera Miklíka vezli zvon na žebřiňáku a pak ho dávali do věže," přibližuje jeden 
z okamžiků historického dění kolem věže Milan Třebín 
z Rudolfova, člen farního společenství. Nyní se do věže dávaly další dva zvony. Jejich předchůdci, zvony zrekvírované za 2. světové války, ale nezmizely docela. Ve věži se na ně našla památka.

„Brodili jsme se tam nepořádkem, našli jsme staré motory, závěsy na zvony a také stará srdce zvonů. Tak jsme si řekli, že je zachováme," uvedl Milan Třebín a dvě zvonová srdce si nyní může každý prohlédnout v chodbě fary.

Nováčky v rudolfovské věži – svatého Františka Saleského a svatou Barboru – bude uvádět do pohybu automat. Do věže vše montovali bratři Jiří a Michal Kopeční z Olomouce. „Firmu Elektrozvon ještě vede otec, ale nejezdí s námi," uvedl v neděli při instalaci zvonů Michal Kopečný a dodal,  že mají za sebou asi 3500 montáží elektrických pohonů na vyzvánění a část z toho bylo i zavěšování nových zvonů.
Slavnosti o rudolfovské pouti se účastnili farníci, další  veřejnost nebo zástupci spolků – dobrovolných hasičů či Společnosti přátel Rudolfova v hornických uniformách. Přítomní byli i členové nadačního fondu Laici v akci,. Fond se o sbírku, zakoupení a zavěšení zvonů rozhodující měrou zasloužil. „Ve správní radě jsou lidé z Rudolfova, Adamova, Hůr a Hlincové Hory uvedl předseda správní rady a adamovský zastupitel Jaroslav Klabouch.

Dodal, že pořízení a instalace nových zvonů vyšla zhruba na tři čtvrtě milionu korun. U prvního zvonu byl hlavním donátorem dlouholetý rudolfovský farář František Sobíšek.

Nedávno zesnulý duchovní správce považoval pořízení zvonů za završení svého působení ve farnosti a v rozhovoru, který Deník otiskl, zdůraznil František Sobíšek svůj názor, že kde jsou zvony, tam je život. A oživení farnosti znamenají i sbírky na nové zvony. Konalo se jich totiž několik.

Poprvé se obnovovalo vybavení věže v roce 1925. Potom ještě po 2. světové válce. Několikrát se i potom začaly vybíraly peníze, ale bez konečného efektu.

Úspěšná poslední sbírka začala až v roce 2008. Dva zvony jsou nyní i svými jmény spojeny s Rudolfovem. Jeden nese částečně jméno dlouholetého faráře a pro druhý bylo vybráno jméno svatá Barbora. „Zvony by měly spojovat. A abychom nabídli něco, co souvisí s městem Rudolfovem, tak jsme narazili na patronku havířů a zvolili jméno svaté Barbory," říká Jaroslav Klabouch a připomíná, že do sbírky se zapojili věřící i ostatní sympatizující obyvatelé Rudolfova a také z širšího okolí.

Také samotná slavnost přitáhla stovky lidí a dění při pouti zaznamenávali i tři fotografové. „Udělala jsem asi osm set snímků," zmínila v podvečer Kristina Padrtová s tím, že vybere asi 180 fotografií pro večerní promítání. Podobně to udělali i její kolegové Bára Lhotová a František Nárovec.

Večerní slavnost v zahradě fary, kde se o občerstvení postarali hlavně místní dámy, už potom svým vyzváněním zdravili z věže kostela i nové zvony.