Jižní Čechy – Téměř před každým obchodem na českovelenické hlavní třídě jsou vystavené různobarevné krabice se zábavní pyrotechnikou. Když však kontrolor z České obchodní inspekce vytáhne před jedním z prodejců průkaz, příliš ho nepřekvapí.

Inspektoři včera vyrazili mimo jiné do Českých Velenic na hranici s Rakouskem. „Máme podezření, že právě zde by mohli nabízet neschválené zahraniční výrobky,“ vysvětlil jeden z nich.

Závěrečné zjištění zní ovšem pozitivně: zábavní pyrotechnika z obchodů na jihu Čech, je bezpečná, prodejci pouze někdy chybují v tom, že zapomenou vydat doklad o zakoupení. Takový je závěr České obchodní inspekce, která letos otestovala již více než padesát prodejen.

Kontrola začíná brzy dopoledne. Inspektoři si tedy náhodně vybírají tři obchody a jako běžní zákazníci vstupují dovnitř. Vietnamský prodejce zboží ihned ochotně nabízí, inspektoři ale především sledují, zda je všechno jasně označené cenou. Následně si několik kusů vyberou a zaplatí. Až poté vytahují průkazy.

Obchodníka tím však příliš nepřekvapí. „To se stává docela často. Myslím, že to bude v pohodě, dáváme si pozor, aby bylo všechno v pořádku,“ reaguje vedoucí provozovny Dung Truong Van.

Inspektoři ho ale ihned vyvádějí z omylu a upozorňují, že jim zapomněl vydat doklad o zaplacení. „To se stává docela často a bude za to asi nějaký menší postih, jinak ale nákup účtovali správně,“ dodávají.

Mnohem větší pozornost záhy věnují zevrubné prohlídce zakoupeného zboží. U pyrotechniky je totiž kvalita to nejdůležitější. „V první řadě se podíváme, zda je výrobek označený podle vyhlášky. Měl by na něm být znak s lvíčkem nebo symbol CE, který garantuje, že byl vyzkoušený a schválený,“ připomíná inspektor a pochvaluje si, že na každém obalu znak našel.

Problém není ani v datu spotřeby, všechny výrobky mají životnost ještě minimálně jeden rok. V žádném z nich také nechybí český návod. „Dříve se někdy stávalo, že dovezli zboží z ciziny a nechali tam třeba jen ten čínský,“ říká inspektor. Zároveň zdůrazňuje, že u zábavní pyrotechniky musí každý zákazník dostat jasné a srozumitelné informace, jak výrobek používat.

Situace se zlepšuje

Na závažné chyby nenarazili kontroloři ani v dalších obchodech a jsou tedy spokojeni. „Situace se v posledních letech určitě výrazně zlepšila, vozí se sem kvalitní zboží. Vliv má určitě i to, že ještě před lety se objevovalo hodně nových obchodníků. Teď už to jsou přeci jenom lidé, kteří se tomu věnují dlouho a poučili se,“ komentoval zástupce ředitele jihočeského inspektorátu Karel Havlíček.

Velmi dobře podle něj dopadly kontroly v budějovických supermarketech. Ty dříve měly na skladě příliš velké množství pyrotechniky, ale nyní si to pečlivě hlídají.

„Právě větší obchody jsou pro zákazníky největší jistotou. Ať ale nakoupí kdekoli, nejdůležitější je nakonec důkladně prostudovat návod a pyrotechniku správně odpalovat,“ uzavřel Havlíček.