„Syn má virus, kvůli kterému mu podávají dvakrát denně léky. Proto nemůžeme jít domů,“ vysvětluje.

Žít v nemocnici je podle ní hrozné, nejvíce jí mrzí, že si tady nemůže úplně užít mateřství. Také jí letos zcela minula předvánoční atmosféra. Pokud ale vše půjde dobře, pustí ji i se synem o Štědrém dnu za rodinou.

„Vůbec neprožívám takové ty obvyklé přípravy na Vánoce, nemám žádné dárky, ale budu šťastná, když se dostanu domů a pod stromeček si dáme syna,“ říká.

Doma na Nový rok

Zajistit tradiční Štědrý večer tak musí její manžel. Ten se podle Nedvědové bude určitě snažit, protože kvůli zákazu návštěv v nemocnici svého syna již tři týdny neviděl. „Nechceme sice doma dělat nějakou velkou sešlost, ale je jasné, že se všichni budou chtít na Petříka podívat. Někteří ho neviděli měsíc a to je u dětí moc znát, budou se divit, jak vyrostl,“ dodává.

Času stráveného doma chce co nejlépe využít a nabít se na další dny v nemocnici, Petříkova léčba totiž potrvá asi do konce ledna. Protože je mu ale už lépe, budou se moci podívat domů i na Nový rok. „To by bylo skvělé. Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok. A my bychom opravdu nechtěli být ještě příští rok v nemocnici,“ dodává.

Jana Nedvědová také doufá, že si letos vybrali všechnu smůlu, syn bude zdravý a konečně pozná domov lépe než nemocniční pokoj. Rozhodně jí také neláká prohlédnout si dětské oddělení po plánované přestavbě. „Ani kdyby tu bylo všechno ze zlata, tak už sem nechci,“ uzavírá s úsměvem.

V to, že se na Štědrý den dostane domů, doufá i jedenáctiletý Miroslav Kotásek. Do nemocnice ho přijali před pěti dny se zápalem plic. Nyní už je mu lépe a v prázdném pokoji se začíná nudit. „Dokonce jsem si dnes napsal domácí úkoly, to bych doma nedělal,“ směje se.

Spoustu času tráví s karetní hrou Bang. Je to jeho oblíbená, rád hraje postavu bandity, ale protože všichni kamarádi z oddělení už odešli, musí hrát sám za všechny.

Trochu ho mrzí, že přijde o tradiční vánoční přípravy. „Vždycky zdobím stromeček, ale letos s tím na mě asi nepočkají. Protože si ani neužiji předvánoční atmosféru, mnohem víc se na svátky těším,“ říká.

K Vánocům si přál nový mobil a dětskou motorku. Nyní by se mu ale nejvíce líbilo, kdyby se uzdravil a mohl si užít zbytek prázdnin doma. Pokud to nevyjde, věří, že si Ježíšek s nějakým dárkem najde cestu i do nemocnice.