Ocenění pro ně si nyní převzal od hejtmana Jiřího Zimoly zasloužilý hasič a zároveň starosta obce Jaroslav Hlach. „Patří všem plavským hasičům, kteří pracovali při povodních a pracují v podstatě pořád," váží si obětavosti členů zásahové jednotky.

„Jak to začalo, zvedl jsem velitele hasičů, jednotka byla 
v té době v Krasejovce na soutěži. Jakmile přijeli, pustili se do práce, během několika dní se střídali ve dne v noci. Za to všechno jsem je ještě nestihl nijak odměnit. Snad teď bude víc času a splním, co jsem dlužen, uděláme nějaké posezení," slibuje Jaroslav Hlach.

Sám za léta u hasičů i ve starostovské funkci moc dobře ví, co to znamená, když se po proudu Malše k Plavu žene povodňová vlna. „Důležité je se hlavně připravit.  Osobně k varování obyvatel příliš nepoužívám místní rozhlas, je lepší vzít kolo nebo moped a ohrožené rodiny objet, vysvětlit lidem, na čem jsou, předat jim zprávy, které dostaneme z přehrady," vysvětluje vlastní recept, jak účinně varovat ty, kterým může voda vypláchnout stavení.

Pak už na místě většinou zůstávají hasiči a pomáhají, s čím je potřeba.  Uklidit před vodou různé věci, a když pak přijde, to se jezdí pořád. Čerpat vodu ze zaplavených domů, ale třeba 
i hlídat mosty a lávky, kde se mohou zaseknout kmeny a jiné věci plovoucí po hladině 
a mohou napáchat velké škody," vypočítává Jaroslav Hlach práce, kvůli kterým plavští hasiči často ani nespí.

„Pořád bylo v permanenci osm lidí ze zásahové jednotky, k tomu se chodilo do práce. Podobně to ale fungovalo i se členy všech spolků, třeba hokejbalového týmu," zdůrazňuje starosta.

Letos byli plavští hasiči dokonce pomoct i v Roudném, kde se dostala voda do školky. Maratón ale nekončí ani poté, co voda začne opadat. „To hned začíná úklid. Nejen v domech, na ostrově se třeba čistily travnaté porosty od mnohacentimetrové vrstvy bahna," dodává Hlach.

Bilance červnových povodní vyzněla nakonec pro obec 
v těsném sousedství Malše celkem dobře. „Měl  jsem z toho větší strach. Samozřejmě složité je to pro lidi, kteří mají škody na domcích," je si Jaroslav Hlach vědom.

Jedním dechem ale dodává, že z nejhoršího jsou místní už venku. „Jakž takž je zprovozněné všechno, hlavní práce jsou za námi. Prostor na ostrově je uklizený, vyčištěný od bahna máme i mlýnský náhon," bilancuje. „Ale pořád ještě je co dělat, dokončovat. Chceme také pokračovat s protipovodňovými opatřeními," zdůrazňuje.

Velká voda přišla ve chvíli, kdy ještě v Plavě nebyla dokončená revitalizace pravého břehu Malše, všechno mělo být hotové až na konci září.

„Bohužel voda to vzala, půl prací je zničených, na dokončení tak budeme muset žádat 
o další dotace. Bylo ale už letos poznat, že je to účinné proti vodě, která se vrací z Malše po mlýnském náhonu nazpátek.  Podle mého jsme  si ušetřili nějaký stupínek vyšší vody, asi by i bylo víc vytopených domů," je Jaroslav Hlach přesvědčen.