Mnozí ještě možná mají v paměti pád vánočního smrku před sedmnácti lety na Staroměstském náměstí v Praze, kde k úrazu přišlo celkem pět lidí. Od té doby se dává daleko větší důraz na bezpečné usazení stromu. Přesto se někdy prostě stane…

V Českém Krumlově letos mohli hovořit o štěstí. Když se podařilo strom protáhnou úzkými uličkami v centru města, při jeho vztyčování se zlomil kmen a pracovníci městských lesů museli dojet pro nový symbol vánočních svátků a celou náročnou operaci zopakovat.

Vloni se v Táboře na Žižkově náměstí napoprvé nepodařilo ukotvit vánoční jedli. Ta musela následující dvě noci přečkat na tahači.

Pády vánočních stromů.Zdroj: DeníkPeripetie s vánočním jehličnanem si zažili před pěti lety také Strakoničáci. Nejdříve Velké náměstí zdobil nevzhledný jehličnan - jedle, posléze po celé republice proslulá jako koště. Po jeho odstranění pracovníci technických služeb přivezli nový strom. Bohužel, při jeho osazování lano, které mohutný smrk mělo jistit, prasklo. A velikán se nekontrolovaně zřítil k zemi. Kameraman, který celou operaci filmoval, jen o vlásek unikl padajícímu stromu. "Natáčel jsem a jen koutkem oka jsem viděl, že se něco děje, že na mne něco padá. Byl to zlomeček vteřiny," popsal kritické okamžiky. Naštěstí nestál moc blízko a z místa, kam dopadla špička stromu, stihl utéct. Zasáhla ho jen jedna větev.

Také v Bernarticích na Písecku v roce 2015 vánoční strom na náměstí Svobody nedělal radost dlouho. Kvůli silnému větru se nad ránem zřítil dolů. Nikomu se nic nestalo a také nevznikla žádná škoda.

Na Štědrý den v roce 2014 přišli o svůj symbol Vánoc obyvatelé Milevska. Kvůli silnému větru se zlomil vánoční strom na náměstí E. Beneše. Stalo se to po třetí hodině odpolední. Naštěstí se nikdo nezranil. Stromek už nešlo znovu použít, protože měl zlomenou špičku. Tehdy starosta města zareagoval rychle a o několik desítek minut později už stál na náměstí nový strom, byť výrazně menší.

V roce 2011 ve Slavonicích stačil jeden poryv větru a vánoční strom na historickém náměstí se ulomil u paty kmene v místě, kde byl zeslaben pro osazení do kotevní trubky, a zřítil se na náměstí. Při dopadu naštěstí nikoho nezranil a ani nezpůsobil žádné škody na majetku.