„Je to pokaždé strašné. Taková situace vyvolává emoce, které vám znemožňují normálně pracovat, přemýšlet," popisuje pocity, které by v krajním případě mohly ohrozit pacienta. Právě proto zdravotníci neskrývají nadšení z nového sponzorského daru, resuscitačního simulátoru pětiletého dítěte, na jehož pořízení mezi sebou z vlastních výplat vybrali zaměstnanci poradenské společnosti Kapitol.

Záchranáři na dětském modelu mohou trénovat zajištění dýchacích cest, srdeční masáž, nahmatání pulzu, aplikaci injekcí do svalu i vstup do žil, ve kterých koluje umělá krev, ale dokonce i takzvaný intraosteální vstup, kdy zdravotník, pokud nelze rychle najít a napíchnout cévu, aplikuje pomocí miniaturní speciální vrtačky infuzi do kostní dřeně pacienta, odkud se pak léky snadno dostanou do oběhu. To všechno se posádkám sanitek může náramně hodit při skutečném výjezdu, když jde do tuhého.

„Když si záchranu natrénujeme na modelu podobně velikém, jako dětský pacient, v praxi pak potřebné úkony děláme automaticky, nepodléháme stresu," vysvětluje efekt takového nácviku Vladimír Dvořák. Důležitá je i podle jeho kolegů především velikost modelu. Resuscitace dospělého je totiž odlišná od kříšení dítěte a zdravotníci dosud neměli možnost takový postup v reálných podmínkách nacvičit.

Simulátor ale není první pomůckou, která lékařům a sestrám pomáhá zvládat náročné situace při ošetřování dětí. Díky zaměstnancům Kapitolu mají záchranáři již druhým rokem ve vozech k dispozici pro děti plyšové panáčky – Kryštůfky. Hračka pomáhá mírnit strach dětí a usnadňuje tak i práci zdravotníků.

Podle mluvčí Petry Kafkové vyjížděli loni jihočeští záchranáři k necelým šesti tisícům dětí, zatímco dospělých ošetřovali desetkrát více.