Cukrovka patří k nejrychleji se šířícím civilizačním onemocněním. Na světě žije 387 milionů lidí 
s diabetem. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že tento počet během 25 let vzroste na 592 milionů!

V ČR je touto nemocí postiženo více než 860 000 obyvatel a podle odhadů odborníků by to do roku 2035 mohl být každý desátý obyvatel naší republiky. Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který často souvisí s nezdravým životním stylem a který lze prevencí a včasných odhalením ovlivnit.
Čtrnáctý listopad je stanoven Světovým dnem diabetu. Je to na počest dne, kdy se narodil objevitel inzulinu Frederick Bantink. Po celém světě se organizují Pochody proti diabetu upozorňující na rizika této nemoci. Mnozí totiž ani o svém diabetu nevědí a tudíž ani nemohou být správně léčeni. V ČR se počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem 2. typu odhaduje na čtvrt milionu.

K iniciativě, která se koná po celé republice, se připojily i České Budějovice. Rekondiční centrum Medipont ve spolupráci s poliklinikou Medipont, Svazem diabetiků ČR, katedrou Výchovy ke zdraví PF JČU a VZP ČR uspořádalo ve středu 11. listopadu pochod proti diabetu spojený s doprovodným programem. Rekondiční centrum bylo ten den pro zájemce otevřeno od 10 do 15 hodin zdarma.

V rámci doprovodného programu se v Rekondičním centru Medipont v tuto konala i chodecká štafeta na pásech s cílem nachodit co nejvíce kilometrů, zdravotní a pohybové konzultace, workshop s edukační diabetologickou sestrou, měření složení těla, krevního tlaku a glykemie.A proč zrovna pochod proti diabetu? Protože fyzická aktivita je velmi důležitá v prevenci a léčbě celé řady tzv. civilizačních onemocnění, ke kterým patří obezita, diabetes, kardiovaskulární onemocnění, ale i onemocnění pohybového aparátu. Důsledkem absence pohybu a snížení objemu aktivní tělesné hmoty může být rozvoj inzulinorezistence, metabolického syndromu, obezity, diabetu, ale také řady nádorů a osteoporóza. Pohybová aktivita musí být podpořena racionální výživou u zdravých i nemocných jedinců.

Pro diabetiky jsou vhodné téměř všechny typy pohybových aktivit, kromě adrenalinových sportů a potápění. Druh sportu a intenzitu zátěže je vhodné konzultovat s lékařem. Patrně nejméně riziková je pravidelná chůze, nordic walking, turistika, cyklistika, tanec, zdravotní gymnastika. Neméně důležité je ale také odporové cvičení, tzn. posilování svalů.

Rekondiční centrum MedipontA jak jste na tom vy s informovaností o diabetu? Víte, jaký je rozdíl mezi diabetem I. typu a diabetem II. typu? Jste si jisti, že zrovna vám tato nemoc nehrozí? Víte jaká je normální hladina krevního cukru u zdravého člověka a co je v prevenci diabetu nejdůležitější?
Vaše dotazy rádi zodpoví odborníci z RC Medipont.
RC sídlí v Poliklinice MEDIPONT, 
1. patro, České Budějovice. Vedoucí Bc. Andrea Trajková, rcbudejovice@vstj.cz, telefon
 777 715 625, 387 730 592, www.vstj.cz