Děj knihy se odehrává za protektorátu nedaleko Českých Budějovic. „Babička s dědou žili ve vesnici Lipí, vedle nich byla německy mluvící oblast. Ta zahrnovala Šindlovy Dvory, Litvínovice, Haklovy Dvory a Rožnov. Byla to největší vnitrozemská německy mluvící oblast po Jihlavsku v rámci Československa,“ vysvětluje Jan Cempírek.

V příběhu našel nadčasové téma. „Jak to, že z kamarádů, kteří spolu vycházeli férově, znají se, tvoří party, chodí na různé akce a zábavy, se stanou nepřátelé na život a na smrt kvůli politice, národnosti a přesvědčení?“ uvažuje Jan Cempírek. Ten se prý poprvé u své vlastní knihy v jedné pasáži dojal.

Název odkazuje na větu, kterou říká gestapák odsouzenému, ale sám ji nakonec také uslyší. „Možná je to princip života, že si člověk chvílemi myslí, že vyhrál všechno, ale prohrál a směje se někdo jiný,“ přemýšlí Jan Cempírek.

Nový titul Jana Cempírka Nejšťastnější generace je o vlastní cestě a hledání štěstí.foto Petr Zikmund
Spisovateli Janu Cempírkovi zfilmují román

V příběhu najdete prvky westernu. Vyprávění Jan Cempírek prokládá úryvky písní a dobových šlágrů. „Mám rád v textu body, které čtenáře vhodně a rychle přenesou do atmosféry konkrétní doby. Myslím si, že nejlepší zkratkou je hudba,“ vysvětluje autor.

V rámci příprav pátral po dobových jihočeských reáliích, ověřoval si je také v muzeu a dokonce komunikoval s kapelou Babouci, která má v knize svou roli.

Jan Cempírek titul napsal neplánovaně v lockdownu v rámci příprav na velký román, který bude také založen na historce dědečka, ale začne až v 50. letech.

Novinku Kdo se směje naposled vydal Jan Cempírek ve svém nakladatelství Pikador Books, které se specializuje právě na jihočeské novely. Knihu křtil známý režisér Dan Svátek.

Tato novela vyjde jako první kniha Pikador Books v elektronické podobě. „Myslím si, že by to byla hezky namluvená audiokniha, “ naznačuje své další plány Jan Cempírek.