Podle mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje Hany Brožkové byla u všech zkoušek zaznamenána historicky nejvyšší účast žáků. Zkoušku letos v souvislosti s koronavirovou pauzou skládali i ti, kteří by za standardních podmínek nebyli k maturitní zkoušce připuštěni, protože by na konci druhého pololetí neprospěli, nebo nebyli hodnoceni.

Posledním předmětem maturity byl pro Nelu Nikodemovou (vpravo) anglický jazyk. Se svým učitelem Lukášem Bočkem (vlevo) konverzovali o cestování. Na dění dohlížel předseda zkušební komise Václav Pražák, který na Gymnáziu v Třeboni vyučuje dějepis a německý
Maturita v kapse: Zapiju to a jdu spát

Ředitel českobudějovického Gymnázia Jírovcova Pavel Kavřík uvedl, že ze dvou maturitních tříd složili maturity všichni. „U nás na gymnáziu letos odmaturovali všichni, kteří ke zkoušce přišli. Podle toho, co jsem měl možnost vidět, byli letošní maturanti výborně připraveni. Myslím, že letošní krize více zasáhne maturanty příští rok,“ domnívá se ředitel. Tři maturanti ale přijdou zkoušku složit na podzim. „Museli zkoušku odložit ze zdravotních důvodů,“ shrnul ředitel Gymnázia Jírovcova.

Didaktické testy.Zdroj: Deník / Data poskytla společnost Cermat

Na českobudějovickém Gymnáziu J. V. Jirsíka (GJVJ) maturovaly čtyři ročníky. Z toho jednu třídu tvořili žáci osmiletého gymnázia. Ze třech tříd čtyřletého gymnázia propadli u maturity čtyři studenti. Ředitel Gymnázia J. V. Jirsíka Jaroslav Pustina uvedl, že výsledky letošní maturity nejsou výjimečné. „I takové výsledky jsme zažili v minulých letech. Myslím si, že korona-doba spíše studenty obohatila, protože si mohli vyzkoušet přípravu na vysoké školy,“ míní ředitel GJVJ Jaroslav Pustina. Maturity podle jeho slov proběhly ve stejném duchu jako v předchozích letech. „U zkoušky jsme nezaznamenali, že by koronavirus nějak maturitu ovlivnil.“

V KARANTÉNĚ NEMĚLI VŮLI STUDOVAT

Ředitel Gymnázia Týn nad Vltavou Milan Šnorek ale vnímá negativní dopad koronavirové pauzy na studenty, kteří při maturitě neuspěli. Na zdejším gymnáziu maturovalo 27 studentů, z nichž čtyři zkouškou nesplnili. „Myslím si, že z hlediska neúspěšnosti je to nadprůměrný rok, jinak míváme v průměru tak dva studenty, kteří opakují zkoušku v září. Někteří studenti se nedokázali v době koronaviru efektivně připravovat. Chyběl jim školní režim a nebyli přitáhnutí k přípravě,“ zamýšlel se, proč někteří ve zkoušce dospělosti neobstáli. Připustil ale, že někteří chodili na brigády.

K maturitě se v rouškách připravují i studenti českobudějovické konzervatoře.
Pětkaři mají štěstí, i na jihu Čech smějí letos k maturitám

Podle dat společností Cermat v Jihočeském kraji v povinné státní písemné části maturit celkem neuspělo 18,9 % studentů. Matematika byla pro studenty těžší než český jazyk. A německý jazyk byl náročnější než anglický. Dvě procenta maturantů se k didaktickému testu, který je součástí státní maturity, ke zkoušce nedostavila, a byla řádně omluvena. Ústní zkoušky ještě na některých středních školách mohou běžet do 17. července.