V kostýmu pacholka předváděl středověké mučení Adam Kropáček z Českých Budějovic. „Jsem místní kat a lákám lidi na skřipec,“ smál se. O kus dále předvedl Pavel Krmášek výrobu středověkých svíček. „Jedná se o metodu máčení, kdy se v nádobce roztaví včelí vosk a na knotek se usazuje vosk. Jak chladne, tak se vytváří svíčka, která se i vyválí. Přijeli jsme z Prahy a ukazujeme tady řemesla,“ řekl svíčkař a ukázal na kolegu, který razil mince.

„Tohle je kopie mince ze 14. století. Jde o pražský groš. U mě lidé vidí zpracování kovu při té ražbě. Jsem tu jako pregéř, ten dříve razil mince,“ podotkl Petr Suchomel.

Na středověké tržnici nechyběla spousta dobrot ani dobová muzika. Roztančila tu převlečené kurtizány. „Za dva za tři grošíky zahřejeme, poradujeme se i za medovinku. Já jsem tady svedla jednoho pána, který přijel z daleka a měl zajímavý kloubouk. Pak ale nechtěl ani jednu z nás,“ smála se Monika Kubová a Hana Hořejšová.

Návštěvníky na středověkém tržišti bavil za nepříznivého počasí vysoký kejklíř. „Líbí se nám tu moc, akorát prší. Holčičky zaujala mučírna. Říkala jsem jim, že když někdo v minulosti zlobil, tak, že takhle dopadl. A dcery mi říkaly: Mamko, radši už pojď. Bály se,“ líčila Blanka Chytrá z Českých Budějovic.

Další maminka se synem Ondřejem přijela z Týna nad Vltavou. „Kluk se těší na praky a rukodělný věci. Vypadá to tu dobře,“ hodnotila Tereza Bubeníčková.

Ve městě se v sobotu můžete dále těšit na účastníky v kostýmech včetně koňů a rytířů. Zajistí je agentura A. R. G. O. pro film a divadlo, AKA Akademie rytířských umění, Sdružení Housův mlýn a českobudějovická Marešova divadelní společnost.