„Letos je opravdu hodně špatný rok. Může za to počasí. Letos k nám přijelo o padesát procent méně turistů, než v loňském roce a i zisky jsou poloviční,“ postěžoval si správce kempu Hamr Miloslav Puffer. „Zachránilo nás prvních deset dní v červenci, kdy bylo počasí dobré,“ dodal.

Obavy o osud sezony trochu násobí i varující loňská čísla statistiků. V meziročním srovnání dorazilo v minulém roce o desetinu návštěvníků méně, než v roce 2006. Pokles činil zhruba 100 000 lidí. A mnozí mají obavy, aby se podobný trend nepotvrdil i letos. Řada podnikatelů přitom spoléhá na jihu Čech právě na turistický ruch.

Statistická šetření se konají jednou za čtvrt roku, a tak prázdninová čísla budou k mání až ke konci roku. „Těžko to odhadnout,“ poznamenal regionální zmocněnec Českého statistického úřadu pro Jihočeský kraj Jan Honner.

Podle statistiků kolísá meziroční srovnání i na základě sezónních vlivů. Například první čtvrtletí tohoto roku ale znamenalo nárůst návštěvníků o 6,5 procenta ve srovnání s minulým rokem.

Většinu potenciálních rekreantů odrazuje nevlídné počasí.

„Rád bych s kamarády jel někam do kempu, nebo na vodu, ale to počasí, jako by bylo prokleté,“ pousmál se devatenáctiletý student Martin Polena.

„Určitě je sezona slabší, ale přesný důvod nikdo nedokáže říct,“ upozorňuje Jakub Kadleček, referent Jihočeské centrály cestovního ruchu. Podle Kadlečka se nedá s jistotou prohlásit za viníka ani špatné počasí, ani to, že lidé raději odjíždějí na dovolenou za hranice, například k moři a Českou republiku pak opomíjejí.

Rekreaci u vody kazí počasí, lidé si kouskují dovolenou

Příčinou nižšího zájmu o dlouhodobou rekreaci u vody může být i cestovatelské novátorství.

„Trendy se mění,“ říká Jakub Kadleček, referent cestovního ruchu v Jihočeské centrále cestovního ruchu (JCCR). „Současná tendence je taková, že lidé netráví čtrnáct dní na jednom místě,“ dodává referent.

Spíše si turisté podle Kadlečka svou dovolenou rozdělí a jeden týden jsou někde v kuse a ostatní dovolenou si rozdělí třeba na prodloužené víkendy. Mnozí také jednu dovolenou naplánují v zahraničí a druhou v České republice.

„Jsme v polovině prázdnin, ale ta sezona ještě nekončí,“ zdůraznil Kadleček.

Pro některé kempy může být letošní sezóna likvidační, protože zisky jsou velmi nízké. „První dny v červenci byly docela slušné, ale v posledních čtrnáct dní mám v kempu pár lidí,“ podotkl správce kempu Hamr Miloslav Puffer. „Jezdí k nám i málo cizinců. Všechno asi souvisí i s kurzem koruny.

Zahraničním turistům už se k nám nevyplatí jezdit a Češi si mohou dovolit dovolenou u moře,“ spekuloval.

Rybáři a vodáci chybí

Ryb v Malši na Hamru moc není a vinou stále nízké hladiny vody ani vodáci Malši nevyhledávají. „Lidem, co splouvají Malši, říkám sebevrazi, protože jsou tady všude kameny,“ pousmál se Puffer.

Předpověď počasí na příští dny však slibuje slunečno a vyšší teploty. Provozovatelé kempů proto očekávají, že zájem bude větší. „Na víkend čekáme zhruba sto lidí. Místa jsou již zamluvená. Občas se ale stává, že si lidé, kteří k nám jezdí opakovaně, zamlouvají termíny i na rok dopředu a potom kvůli počasí své návštěvy ruší,“ vysvětlil Puffer.

Někde je i málo vody

Ne vždy stojí za nízkým zájmem o kempaření jen špatné počasí.

„Počasí se samozřejmě na počtu rekreantů podepsalo, ale dalším problémem je málo vody v rybníku,“ řekl brigádník Michal Hojda, který pracuje v kempu u rybníka Dvořiště. „Rybáři upustili vodu a vysadili ryby. Navíc navezli na břeh hnůj. Platíme rybářům nájem, takže jsme to neočekávali,“ dodal.

„Ve stanech u nás skoro nikdo není, ale chatky máme obsazené. Velmi oblíbené jsou firemní dovolené, během nich máme chatky plné,“ objasnil Hojda.

Vítr na Dvořišti láká alespoň surfaře. „Surfařů k nám jezdí docela dost, ale pouze zaplatí za vstup do kempu. Ti nám žádný velký zisk nepřinášejí,“ uzavřel.

Ani zkažené počasí nemusí být důvodem, proč na dovolenou do kempu nevyrazit.

„Já bych jel na vodu třeba hned. Špatné počasí mi nevadí. Na vodě stejně nezůstanete dlouho suchý,“ pousmál se student Martin Polena. „Vždycky je samozřejmě lepší, když je teplo a svítí sluníčko, ale špatný počasí nijak neřeším. Nejsem přece z cukru. Plánoval jsem na prázdniny pěší výlet proti proudu Vltavy. Jen tak. Se stanem na zádech, vyhýbat se kempům, sám si vařit, ponožky prát v řece. Prostě takový romantický sen. Ale na to je přecejenom moc vlhko,“ uzavřel Polena.