Někteří vyrazí na vrchol Kletě i stokrát nebo dvěstěkrát za rok. Jsou i rekordmani, kteří jsou na Kleti skoro každý den.

Dvě sdružení, která spojují část příznivců hory se jmenují Svobodný spolek „Kokosi na Kleti" a „Klub přátel hory Kleť.

Spolek „Kokosi na Kleti" vznikl o něco dříve – v roce 2006. „Stál jsem u jeho založení s partou, která má ráda sport a kopec," říká Zdeněk Přívratský.

„Klub přátel hory Kleť byl založen přibližně o rok později," říká za klub Karel Jírovec a dodává, že jde také o příznivce hory, sportu a turistiky. Možná i proto se členům unie vzájemně dobře spolupracuje.

„Kokosi se soustřeďují především na cykloakce, klub na turistiku, některé akce pořádáme společně. Na akcích se potkávají jak „Klubáci", tak „Kokosáci". Aktivních členů u klubu i spolku je okolo čtyřiceti," přibližuje zákulisí Kleťské unie Zdeněk Přívratský s tím, že s příznivci ať registrovanými, či volnými je to přibližně stovka lidí. Mezi členy Klubu přátel hory Kleť patří například i Helena Bečková. „Začala jsem chodit na Kleť před šesti, sedmi lety. Dřív jsem měla i přes tři sta výstupů ročně," říká fanynka hory a dodává, že se často potkávala se členy klubu a posléze se stala jeho členkou. V posledních dvou letech má 
z časových důvodů kolem dvou set výstupů za rok.

„Pro mě je to velice důležitý odpočinek. Výlet na Kleť je 
i setkáním se známými lidmi. Tu energii tam cítíte," popisuje Helena Bečková, která 
k hoře pravidelně cestuje z Trhových Svinů. A upozorňuje, že pro členy Kleťské unie jsou důležité i akce pořádané třeba na Šumavě.

Klub má klasické členství, Kokosi volné, patří k nim lidé od dětí po důchodce. Například nejmenšímu Kokosáčkovi jsou tři roky. „Naše akce se prolínají, na většině z nich se podílíme společně. Takovou nejzajímavější je akce „Cestou – necestou", kdy téměř každý týden od prosince do března navštěvujeme místa, na která běžný turista nenarazí. Je dobré si uvědomit, že Kleť není jenom vrchol kopce a člověk zde může najít spoustu nádherných míst. Třeba na jižním svahu Kleti, kde jsou nádherné výhledy," říká Karel Jírovec. Účast na akcích je otevřena nejen členům unie nebo jejich známým a rodinným příslušníkům, ale všem zájemcům. Nejbližší velkou akcí bude 1. května tradiční Himálajský tygr, kdy se soutěží o co největší počet výstupů za jediný den.

„V polovině května je APALUCHA pro tatínky či dědečky s dětmi v Kašperských Horách. Tuto akci pořádáme dvakrát do roka.

Připravujeme teď na ni speciální trička pro děti a výlety," dodává 
k dalšímu společnému podniku Kleťské unie Zdeněk Přívratský. Pod patronátem unie se dbá i na osvětu. „Pořádáme nejen sportovní akce, ale i besedy, společná posezení, přivítání ročních období a podobně," říká Karel Jírovec. „Na Kleť chodíme, jezdíme na kole, když je fajn zima, vyrážíme i na běžkách či sněžnicích. Každý to pojme po svém, ale určitě si všichni hlídají kondici, správný životní styl. 
A zábava je na kopci vždy, protože si společně rádi pokecáme," vypočítává důvody obliby jedné z nejnavštěvovanějších jihočeských hor Zdeněk Přívratský a zve na sobotu, kdy se koná OLD BIKE jízda na historických kolech na trase Český Krumlov – Markvartice.

Proč Kokosi?Název „Kokosi na Kleti" má trochu neobvyklý mluvnický tvar, ale je to správně! „Kdysi jsme si řekli, že Kokosi jsou živí a bude to s měkkým i," říká za spolek jeden ze zakladatelů Zdeněk Přívratský. „Po konzultaci s češtinářkou máme potvrzeno, že je to i dobře, protože my jsme spolek a členy pojmenovali, to znamená velké písmeno, což jasně změkčuje koncovku," dodává Zdeněk Přívratský a připojuje Kokosi = vzor páni.