Stavba skončila o dva měsíce dříve a byla o šest milionů levnější než stanovila smlouva o dílo. Vyšla na 189 milionů korun, z nichž konečných 129 milionů tvoří dotace Ministerstva zemědělství ČR.

„Pro jižní Čechy kde zásobujeme přes 400 tisíc obyvatel, je to prioritní stavba, posilující bezpečnost dodávek pitné vody. O to víc nás těší, že se podařilo dodavatelské firmě změnou části technologie a efektivním hospodařením ušetřit výdaj státního rozpočtu celkem o 6. milionů korun,“ říká Antonín Princ, předseda představenstva JVS.

close Po přehrazení řeky Malše, vznikla pracovní jáma k uložení shybky. Vpravo nahoře portál Plav, v němž končí štola, procházející „kopcem. info Zdroj: JVS zoom_in Po přehrazení řeky Malše, vznikla pracovní jáma k uložení shybky. Vpravo nahoře portál Plav, v němž končí štola, procházející „kopcem.

Přivaděč kopíruje dosavadní trasu, pouze původní průměr potrubí DN1400, které se využívalo půl století a ocitlo se na hranici technické životnosti, byl zmenšen na DN 1200 mm z oceli. Pod řekou Malší je 90 metrů potrubí DN1000, položených pod koryto toku. Součástí prací byly i tři železobetonové šachty a další objekty.

„Nejnáročnější částí jinak bezproblémové stavby byla právě pokládka potrubí pod Malši. Aby se zachoval její průtok, pracovalo se vždy jen na polovině, tedy při zúžení koryta řeky, v hloubce něco přes tři metry,“ dodal Luděk Kroupa, technický náměstek ředitele JVS.

close Nové potrubí přívodního řadu surové vody na plavskou úpravnu o více než metrovém průměru je už položeno v úseku dlouhém 1383 metrů. info Zdroj: JVS zoom_in Nové potrubí přívodního řadu surové vody na plavskou úpravnu o více než metrovém průměru je už položeno v úseku dlouhém 1383 metrů.

Projekt, jehož celkové náklady přesáhnou 900 milionů korun, zahrnuje ještě dva úseky. V katastru Doudleb, již částečně zahájeném, povede 1620 metrů potrubí DN1200 mm v nové trase mimo zastavěné území obce. Rozpočet je zhruba 325 milionů korun. Závěrečný úsek z Doudleb k Římovu, kde se pod mostem přes Malši napojí na úsek z přehrady postavený po povodních 2002, měří 3,7 kilometrů a vyjde asi na 413 milionů korun.

Dokončení těchto etap s platným stavebním povolením, však opět závisí na veřejné podpoře státu, neboť investiční náklady přesahují finanční možnosti vodárenského svazu.

close Při obnově vodárenského řadu se použila i metoda hydraulického protláčení. info Zdroj: JVS zoom_in Při obnově vodárenského řadu se použila i metoda hydraulického protláčení.

„U dožívajících dálkových vodárenských řadů je to podobné jako u dálnic nebo železničních koridorů. Ani jejich obnova a výstavba se bez veřejné podpory neobejde. Proto bychom si přáli, aby připravovaný státní rozpočet na rok 2025 byl v této kapitole ministerstva zemědělství daleko štědřejší než letos,“ říká Antonín Princ.

Jihočeský vodárenský svaz byl jako zájmové sdružení obcí a měst založen v květnu 1993 a dnes vlastní a provozuje jednu z nejrozsáhlejších vodárenských soustav v Česku. Ta měří 556 kilometrů a na rozloze 6300 km2 pitnou vodou zásobuje 173 sídel se 400 tisíci obyvateli.

Zdroj: TZ JVS