Jen za minulý rok s nimi v jižních Čechách mělo nepříjemnou zkušenost necelých čtyři sta lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.

„Moje lékárnice už si klíště z lesa přinesla minulý týden. My se chystáme na chalupu poprvé teď, tak už připravuji pro děti repelent,“ popsala přípravy na první velkou jarní vycházku se synem a s dcerou Pavla Svobodová z Českých Budějovic.

V jižních Čechách patří k nejnebezpečnějším okresům ohledně klíšťat Českobudějovicko a Jindřichohradecko.

Ze 146 jihočeských případů klíšťové encefalitidy, které lidé nahlásili za minulý rok hygienikům, jich bylo nejvíce na Českobudějovicku 35. Na Jindřichohradecku zase bylo nejvíce případů lymské boreliózy. Z celkových 218 případů to bylo 97 onemocnění. „Jihočeským okresem s celkově nejnižším výskytem nemocí přenášených klíšťaty je tradičně Písecko,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích (KHS). Na Písecku bylo loni jen 9 případů encefalitidy a jeden pacient postižený lymskou boreliózou.

Proti klíšťové encefalitidě je přitom možné se nechat očkovat. „Zdravotní dopady encefalitidy mohou být především pro seniory závažné. Jako nejspolehlivější prevenci proti klíšťové encefalitidě doporučujeme jednoznačně očkování,“ zmínil ředitel KHS Zdeněk Velikovský. Nejvhodnější je konec zimy, kdy aktivita klíšťat ještě nezačala, ale podle hygieniků má očkování význam vždy.

Vedoucí protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková dodala, že v jižních Čechách je očkováno nad 30% populace, což je dvojnásobek republikového průměru.