„Pro dospělé vakcína není, pro děti ano,“ potvrdila magistra Petra Jiřičková z českobudějovické lékárny Medipont. „Výrobce nám sdělil, že bude asi až na podzim,“ dodala lékárnice s tím, že lidé se po vakcíně pořád shánějí.
Očkovacímu centru Zdravotního ústavu se sídlem v Českých Budějovicích látka po delší době už nechybí, dávka dostatečného množství vakcín dorazila v druhé polovině června. Jak včera potvrdily pracovnice centra, je o ni obrovský zájem.
Klíšťová encefalitida si tento týden vybrala v České republice nejkrutější daň, na Ústecku na ni zemřel 64 letý muž. V jižních Čechách zatím registrují krajští hygienici od začátku roku 21 nahlášených onemocnění. Z toho na Českobudějovicku se klíšťovou encefalitidou nakazili tři lidé.
Dvakrát více nemocných v Jihočeském kraji čítá lymská borelióza, proti níž neexistuje očkování a jedinou ochranou je prevence před napadením klíštětem. „V celém jihočeském regionu máme letos hlášeno 45 onemocnění,“ uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje František Kotrba. Nejvíce nemocných zaznamenali na Táborsku (18 osob) a Jindřichohradecku (14 osob). Českobudějovicko čítá pět nakažených.
Teplé a suché počasí uplynulých letních dnů klíšťatům vyhovuje, letos jim navíc nahrála i velmi mírná zima. Riziko nákazy nemocí, přenášených klíšťaty, je spjato s aktivitami v přírodě všeho druhu, jejichž obliba neustále roste.
„Je důležité objevit přisáté klíště co nejdříve, protože tím u klíšťové encefalitidy stoupá šance, že skrze sliny klíštěte ještě nedošlo k přesunu pro nákazu potřebného množství viru. U lymeské boreliózy dochází k přenosu nákazy za 12 až 24 hodin po přisátí,“ varuje Kotrba.